Autor Wątek: Jak oblicza się punkty na studia  (Przeczytany 19228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline popeeech12

• Użytkownik
Jak oblicza się punkty na studia
« dnia: 07 Listopad 2012 r. 15:33:00 »
Witam, jestem tegoroczną maturzystką i moje pytanie brzmi jak oblicza się punkty z matury? Na wielu kierunkach patrzylam piszą że przyjmuja od tylu do tylu, tylko jak się te punkty oblicza?

Offline fishionelka

• Użytkownik
Odp: Jak oblicza się punkty na studia
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2012 r. 17:07:17 »
Witam, jestem tegoroczną maturzystką i moje pytanie brzmi jak oblicza się punkty z matury? Na wielu kierunkach patrzylam piszą że przyjmuja od tylu do tylu, tylko jak się te punkty oblicza?

Po pierwsze - każda uczelnia ma własne zasady rekrutacji, a co za tym idzie: obliczania punktów. Zajrzyj na strony interesujących Cię uczelni i poszukaj wzorów rankingowych.

Po drugie - progi punktowe nie działają na zasadzie "przyjmujemy od X punktów". Próg punktowy to ilość punktów ostatniej przyjętej osoby w danej rekrutacji. Co roku może być inny i zazwyczaj wręcz jest ;)

Jeśli będziesz znała progi punktowe z poprzednich lat i wzory rankingowe, to możesz sobie policzyć na podstawie przewidywanych wyników z matury, ile teoretycznie miałabyś punktów* i jakie byłyby Twoje szanse na dostanie się w poprzednich latach. Nie ma jednak gwarancji, że jeśli okaże się, iż dostałabyś się rok, dwa lata i trzy lata temu, to dostaniesz się w przyszłym - właśnie z racji tego, że progi to rzecz zmienna, zależąca od poziomu wyników zainteresowanych maturzystów.

* będzie to jednak kompletnie bez sensu, jeśli zmieniły się zasady obliczania punktów

© Agencja Wydawnicza AGA-PRESS | Modyfikacje Agencja Interaktywna Mindscape | SMF 2.0.4 | SMF © 2013, Simple Machines .