Autor Wątek: Matura ustna - polski 2014 !  (Przeczytany 369084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mordecai

  • Gość
MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #720 dnia: 04 Kwiecień 2010 r. 20:16:42 »
Witam,
Zacznę prosto z mostu. Do matury został miesiąc, a ja mam spory problem z pisaniem pracy maturalnej. Jestem "dwójkową" uczennicą, i nie za bardzo mam się do kogo zwrócić o pomoc...Na nauczycielkę raczej nie mogę liczyć ;/ Znajomi też, jak przychodzi do tego że potrzebuję pomocy, wszyscy są niezwykle zajęci:/ Dlatego piszę tu.

Mój temat to: "Wampir jako bohater lireracki. Opisz funkcjonowanie tego motywu na wybranych utworach"
Wybrałam ten temat, bo bardzo lubię książkę "Wywiad z wampirem". Poza tym uznałam, że przedstawienie / opisanie bohaterów nie będzie trudnie. Myliłam się.
Tak więc napisałam część pracy, strasznie opornie mi to idzie. Szczególnie, że mam wrażenie, że zabrałam się do tego w zły sposób. Zamieszczę tu swoją bibliografię ( Wiem, że uboga, w szczególności opracowania, ale w mojej miejscowości nie znalazłam ani jednej książki o wampirach oprócz "Zmierzchu")

No to przechodzę do rzeczy. Zamieszczam bibliografię oraz to co napisałam. Proszę o pomoc. Co jest źle? ( w zasadzie znam odpowiedź - pewnie wszystko ),jeśli źle się za to zabrałam to co mam zmienić?
Co warto zawrzeć w takiej pracy? Nie podoba mi się to że opisy bohaterów przeplataja się przez streszczenie...Ale nie wiem jak w inny sposób to zrobić...


PLAN PREZENTACJI:

Temat: Wampir jako bohater literacki. Zaprezentuj funkcjonowanie tego motywu w wybranych utworach.


I. Literatura podmiotu:
   ? B. Stoker, Dracula, Kraków 2008, Wydawnictwo Zielona Sowa, ISBN: 978-83-7435-830-9.
   ? A. Rice, Wywiad z wampirem, Poznań 2009, Dom Wydawniczy Rebis,
     ISBN: 978-83-7301-686-6.
   ? Stephenie Meyer, Zmierzch, Wrocław 2009, Wydawnictwo Dolnośląskie, ISBN: 978-83-245-8915-9.
   ? Stephenie Meyer, Przed Świtem 2009, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie,
     ISBN: 978-83-245-8729-2.


II. Literatura przedmiotu:
   ? Internet, http://pl.wikipedia.org/wiki/wampir
   ? W. Irwin, R. Housel, J.J. Wisnewski, Zmierzch i filozofia, Warszawa 2009, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, ISBN:978-83-7648-275-0


III. Plan prezentacji:

1.   Wstęp:
      - definicja i geneza mitu wampira
2.   Kolejność prezentowanych dzieł literackich:
a)   ?Dracula?:
- krótkie streszczenie utworu.
      - Dracula ? najpopularniejszy obraz wampira, tajemniczy, bezwzględny morderca.
b) ?Wywiad z Wampirem? ? różne obrazy wampira
      - krótkie streszczenie utworu.
      - Louis ? wampir zagubiony, przeżywający rozterki moralne, rozdarty wewnętrznie,
        nie mogący pogodzić się ze swoim losem.
      - Lestat ? wampir, który pogodził się ze swoją naturą, zabijanie było dla niego czymś
        w rodzaju  groteskowej rozrywki, lubił życie w luksusach.
      - Klaudia ?  mała dziewczynka, z niewinnego dziecka przeistoczyła się w brutalną, bezlitosną                                    morderczynię, jej słodki wygląd kontrastował z brakiem zahamowań w pogrywaniu sobie z przyszłymi ofiarami, zawsze potrafiła osiągnąć swój cel.
      c)  ?Zmierzch?:
      - krótkie streszczenie utworu.
      - Edward Cullen - wampir - wegetarianin, zdaje się być normalnym, nieco wyobcowanym        nastolatkiem, sprytnie ukrywa swoją wampirzą naturę, rezygnuje z picia ludzkiej krwi,
zakochuje się w śmiertelniczce.
3.   Wnioski:
a) różne postrzeganie wampira przez autorów literackich.
      b) zmiana postrzegania wampira w literaturze z upływem czasu.
c) ?wampir ? z potwora żądnego krwi przeistoczył się w istotę o ludzkich uczuciach, która za sprawą            silnej woli potrafi zapanować nad instynktem i nie zabija.
 


PRACA ( czyli moje wypociny ):

W utworach literackich występuje wiele postaci fantastycznych. Jedną z nich jest wampir. Upiór, który podstępnie pozbawia swoje ofiary życia wysysając krew. Istota nieśmiertelna, porcelanowo blada, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach . Takie jest powszechne wyobrażenie wampira, które swoje korzenie ma w słowiańskich legendach. Jak wyobrażają sobie wampira autorzy literaccy? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w swojej pracy. W tym celu poddam analizie kilku najbardziej znanych bohaterów literackich, będących wampirami.
   Niewątpliwie najbardziej popularnym wampirem w literaturze jest hrabia Dracula ? tytułowy bohater książki Brama Stokera. Jest to prekursorskie dzieło, jeśli chodzi o literaturę wampiryczną. Opowieść o tajemniczym i zarazem mrocznym hrabi Draculi składa się z serii dokumentów, pamiętników, dzienników oraz listów niemal wszystkich bohaterów, nie  ma jednak ani jednego dokumentu podpisanego przez Draculę. Pierwsze rozdziały książki to zapiski z dziennika Jonathana Harkera. Opowiadają one o jego podróży do Transylwanii w celu spotkania się z hrabią Draculą, który chce nabyć posiadłość niedaleko Londynu. Jonathan opisuje go jako wysokiego, bladego starca. Gdy wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące zakupu są już podpisane, Jonathan Harker odkrywa, że jest więziony, hrabia nie pozwala mu bowiem opuścić swojego zamku. W tym czasie pan Harker odkrywa wiele tajemnic dotyczących gospodarza. Wtedy zdaje sobie sprawę, że hrabia nie jest zwykłym człowiekiem. To istota posiadająca wiele nienaturalnych mocy, takich jak bardzo szybkie poruszanie się, nadludzka siła czy też [...]
   Kolejnym utworem opowiadającym o losach wampirów jest ?Wywiad z Wampirem? Anne Rice. Książka ta jest pisana w formie wywiadu z tytułowym wampirem Louisem de Pointe de Lac, który opowiada o swoich losach i przemyśleniach dotyczących swojego nieśmiertelnego życia.
   Louis rozpoczyna swoją historię od wydarzeń mających miejsce w XVIII wieku, w momencie, kiedy był jeszcze śmiertelnym człowiekiem. Cierpienie po stracie żony i wizje brata, o którego śmierć obwinia się Louis, doprowadzają go na skraj wyczerpania psychicznego i pragnienia śmierci. Nie ma jednak odwagi odebrać sobie życia. Wtedy na jego drodze pojawia się wampir Lestat. Louis jest pewien że czeka go upragniona śmierć, lecz Lestat ma zupełnie inne zamiary. Chce przemienić Louisa w wampira i uczynić z niego swego towarzysza. Zmęczony dotychczasowym życiem Louis godzi się na to i od tej pory bohaterowie mieszkają razem, wspólnie podróżują i zabijają swe ofiary. Lestat wprowadza Louisa w tajniki wampirzego życia, niestety ten przez długi czas nie potrafi pogodzić się z faktem, że musi zabijać ludzi i pić ich krew aby przetrwać. Ma wyrzuty sumienia, współczuje swoim ofiarom. Nowe, nieśmiertelne życie jest dla niego męczarnią, przynosi mu wiele cierpienia. Mimo, że bohater stara się nie wyrządzać  nikomu krzywdy i przez dłuższy czas żywi się jedynie krwią zwierząt, wciąż czuje odrazę do siebie i swojego towarzysza. Nieustannie powtarza, że ich miejsce jest w piekle. Ma pretensje do Lestata, że nie jest mu w stanie odpowiedzieć na pytania takie jak ?Kim jesteśmy?? i ?Gdzie jest nasze miejsce??. Dociekliwość Louisa i bezradność Lestata doprowadzają do konfliktu między bohaterami.
   Lestat nie wydaje się być zainteresowany refleksjami swojego towarzysza. Drażni go jego nadmierna empatia wobec ofiar. On nigdy nie miał tego typu problemu. Nie tylko pogodził się z tym, że zabijanie jest dla niego jedynym sposobem na przeżycie, ale uczył z tego również pewnego rodzaju rozrywkę. Zabijanie dawało mu radość. Nie mógł zrozumieć dlaczego Louis nie zachowuje się jak prawdziwy wampir. Gdy słyszał o wątpliwościach swojego przyjaciela, szybko wpadał w złość. Starał się przekonać Louisa, że taka jest właśnie jego natura, już nigdy nie będzie człowiekiem i powinien jak najszybciej pozbyć się swojej ludzkiej wrażliwości. Mimo braku zahamowań przed brutalnym zabijaniem, nie można nazwać Lestata pozbawionym wszelkich uczuć. Bohater nie wyobraża sobie życia w samotności, nie przyjmuje do wiadomości faktu, że Louis mógłby go kiedyś opuścić. Kiedy ten podejmuje taką decyzję, Lestat stara się robić wszystko by do tego nie dopuścić. W ten sposób w życiu obu bohaetrów pojawia się Claudia ? mała dziewczynka, przemieniona przez Lestata w wampira.
Claudia to z początku niewinne dziecko, którego krwi zasmakował Louis. Po przemianie w wampira staje się częścią ich rodziny, pupilką obu bohaterów, Lestat jest dla niej nauczycielem, wprowadza ją w świat brutalnego, wampirzego życia, zaś Louis stara się pokazać jej inne spojrzenie na życie i świat. Obaj traktują ja jak własne dziecko, zapewniają jej dostatnie życie w luksusach. Szybko okazuje się że Claudia nie ma takich oporów przed zabijaniem jak Louis, jest wręcz bardziej brutalna i mniej uczuciowa od Lestata. Mimo że ciało dziewczynki nie rośnie, jej charakter kształtuje się i ulega zmianie. Wkrótce Claudia przestaje patrzeć na Lestata jak na ojca. Widzi w nim tylko tyrana, który [...]

   Wśród młodych czytelników dużą popularność zdobyła obecnie saga ?Zmierzch? autorstwa Stephenie Meyer. Jest to współczesna opowieść o miłości wampira do śmiertelniczki. Główna bohaterka sagi, Bella Swan to przeciętna nastolatka, która przeprowadza się do deszczowego miasteczka by zamieszkać z ojcem. Tu poznaje wielu nowych ludzi, szybko zdobywa nowych przyjaciół. Uwagę Belli zwraca grupa chłodnych i wyniosłych uczniów. Zdają się przebywać tylko we własnym towarzystwie. Są to Cullenowie. Ich zachowanie, odizolowywanie się od reszty uczniów, przyciąga zainteresowanie Belli. Szczególną uwagę zwraca na siebie Edward ?  Dziewczyna szybko orientuje się, że chłopak wyraźnie jej unika. Podczas gdy Edward nie pojawia się przez wiele dni w szkole, Bella domyśla się, że ona jest tego przyczyną. Gdy chłopak w końcu się pojawia, jego zachowanie względem bohaterki zmienia się. Kilka razy ratuje ją z opresji. Staje się wobec niej przesadnie opiekuńczy. Wkrótce bohaterka odkrywa, że Edward posiada nadludzkie zdolności i chłopak zostaje zmuszony wyjawić jej tajemnicę. On i jego rodzina nie są zwykłymi ludźmi, lecz wampirami. Mimo, że wszyscy członkowie rodziny żyją między ludźmi, i żywią się wyłącznie krwią zwierząt, Edward sam siebie nazywa ?potworem w ludzkiej skórze?. [...]

   Autorzy literaccy coraz częściej wprowadzają postać wampira do swoich dzieł, a coraz więcej czytelników sięga po ich książki. Bohaterowie wampiryczni stają się niezwykle popularni. Mimo, że wszystkich łączy wiele wspólnych cech: piękny wygląd zewnętrzny czy też nadprzyrodzone zdolności, którymi dysponują, obrazy wampirów w literaturze są bardzo różnorodne. Wampir wcale nie musi być przerażającym potworem,  który brutalnie pozbawia swoje ofiary życia. Coraz częściej przedstawia się go jako postać przepełnioną ludzkimi cechami takimi jak: wrażliwość, empatia, zdolność do kochania. Nie wszystkie wampiry godzą się na pisane im życie. Nie chcą prowadzić nieśmiertelnego życia kosztem innych. Potrafią znaleźć sposób aby przetrwać nie wyrządzając krzywdy ludziom. Wampir, w bestii żądnej krwi ewoluował w istotę niezwykle wrażliwą, nie stanowiącej już tak wielkiego zagrożenia dla ludzi.


Na samą myśl o maturze ustnej z polskiego dostaje nerwicy.
Jeżeli ktoś z was jest w stanie mi pomóc, to proszę, odpiszcie :/


 

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #721 dnia: 04 Kwiecień 2010 r. 20:55:00 »
Czy mi się tylko wydaje, czy tej prezentacji brakuje tezy, która jest jakby podstawą? :D

Offline ?

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #722 dnia: 04 Kwiecień 2010 r. 20:57:14 »
 Jeśli chodzi o bibliografię, to na pewno zmieniłabym wikipedię na jakiś słownik motywów literackich czy coś w tym stylu. Może Kopaliński? (np.Słownik mitów i tradycji kultury) takie rzeczy są w każdej bibliotece szkolnej, a znam polonistów, którzy widząc wikipedię zawału by dostali. ;)
Moim zdaniem warto byłoby zacząć od wampira jako bohatera legend ludowych.
Poza tym, i tu ostrzegam, Zmierzchu ani nie czytałam, ani nie widziałam, ale wydaje mi się, że warto byłoby przy nim zwrócić uwagę, na pewną zmianę sposobu przedstawienia wampira, zamiast potwora, jak w wypadku motywów ludowych czy "klasycznych" książek, tutaj wampir to bohater romansu, może ze specyficzną "chorobą genetyczną" ;), ale autorka (i autorzy filmu) sprawiła, że zrobił się z niego odol nastolatek.
ps. poszukaj jeszcze takich książek:Wampir: Biografia symboliczna, Autor: Janion Maria;      
 Wokół gotycyzmów: wyobraźnia, groza, okrucieństwo,Autor : Jarosław Płuciennik, Grzegorz Gazda, Agnieszka Izdebska, normalnie biblioteki nawet jeśli nie mają czegoś w zbiorach mogą zamówić w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych (czy jak się to nazywa), ale to trochę trwa, a Ty zabrałaś się trochę późno do pracy,więc zostają dwie opcje: znaleźć w internecie, albo (najlepiej) wsiąść w autobus i zrobić wycieczkę po bibliotekach w okolicy (włącznie z najbliższym większym miastem

mordecai

  • Gość
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #723 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 08:18:15 »
Dziękuję za odpowiedź!
Jeśli chodzi o słownik, szukałam w bibliotece pedagogicznej i niestety - miłe panie powiedziały mi, że niestety nic na ten temat nie znajdę. W kolejnej bibliotece sytuacja się powtórzyła. Postanowiłam, że napiszę coś co się trzyma kupy na bazie tych materiałów, które mam. Myślę, że na jakieś 60% maturę bym z tym zdała. Najbardziej mi zależy, żeby już to skończyć bo chciałabym to zdążyć opanować do matury, a najbardziej się właśnie boję, że nie zdążę, a w improwizowaniu raczej słaba jestem.

Chciałam napisać we wstępie jakąś tezę  "Obraz wampira zmieniał się i wciąż się zmienia" i że w swojej pracy postaram się to udowodnić, ale znajoma powiedziała mi, że absolutnie mam tego nie pisać, że to to tylko we wnioskach. Poza tym jak już powiedziałam, dziwne i mocno zawikłane są te moje streszczenia przeplatające się z opisami bohaterów, ale nie wiem jak to inaczej zrobić...Myślałam, czy może by te krótkie streszczenia były zawarte w 3 zdaniach ( o co generalnie chodzi w utworze ) a reszta to sama charakterystyka od czasu do czasu podparta opisem jakiegoś fragmentu? (w szczególności chodzi mi tu o Wywiad z wampirem )? Bo pomyślałam, że o ile jeszcze wiadomo o co chodzi jak się czyta, to ja tego potem słowo w słowo nie powiem, i komisja może się pogubić (ja też).

Offline Jaśmin

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • A ja jestem córką czarownicy...
    • Zobacz profil
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #724 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 09:47:53 »
Aivalar słodka, pomiłuj. ;D

Blok za ewidentne olanie regulaminu.
Powinien być jeszcze ban za lenistwo. Idź do szkolnej biblioteki, weź słownik Kopalińskiego, weź encyklopedię PWN, weź słownik motywów literackich, weź słownik folkloru polskiego Krzyżanowskiego, weź "Wampiry i wilkołaki - źródła, historie, legendy od antyku do współczesności" Petoii, weź "Tajemniczą historię wampirów" Lecouteuxa, weź "Wampiryzm w literaturze romantycznej" Zwolińskiej, "Od Drakuli do Lestata - portrety wampira" Kaczor-Scheitler, weź "Wampira - biografię symboliczną" Janionowej,  weź może nawet "Historyka" Kostovej, choć to nadaje się tylko do podmiotówki... :/ Lenistwo w narodzie się szerzy.

Poza tym, opis bibliograficzny zmusił mnie do wyplucia kawałka bułki. :D

Autor, tytuł, współpraca, miejsce i rok wydania, ISBN, strony. Kolejność stref. :P
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2010 r. 09:51:50 wysłana przez Jaśmin »
Wierzę w lot dzikich gęsi i dostojność ciszy, poznanie opowieści wiatru i zrozumienie istoty płomienia. W dwóch słowach: jestem wiedźmą.

Mod jest wredny, mod jest zły, mod ma bardzo ostre kły! ^-^

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #725 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 12:45:20 »
Chciałam napisać we wstępie jakąś tezę  "Obraz wampira zmieniał się i wciąż się zmienia" i że w swojej pracy postaram się to udowodnić, ale znajoma powiedziała mi, że absolutnie mam tego nie pisać, że to to tylko we wnioskach.

Przecież cała prezentacja powinna opierać się na udowodnieniu słuszności TEZY, czyli uargumentowaniu jakiegoś twierdzenia związanego z tematem pracy, a wnioski, swoją drogą, również muszą się pojawić, ale dopiero na końcu, jako podsumowanie Twoich rozważań.

Offline szara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #726 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 14:18:28 »
Witam! Mam problem z bibliografią, to znaczy jedną z moich lektur jest mit o Orfeuszu z mitologii Parandowskiego. Tylko, że w tej książce nie ma wyodrębnionego tego mitu, żadnego tytułu ani nic, dlatego nie wiem jak to napisać.

Informacje, które muszę jakoś ułożyć: mit ten jest w "mitologii" Parandowskiego, w "części pierwszej- Grecji", w rozdziale "królestwo piekieł", na stronach 151-154.

Nie mam pojęcia jak to zapisać. Pomożecie?

Offline Premo7

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #727 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 15:11:19 »
Mam kolejne pytania dotyczące planu prezentacji. Muszę napisać w nim wnioski? Czy napisać jakieś jedno zdanie i tyle? Bo w środę mija termin oddawania planu, a pisanie mojej prezentacji nie idzie najlepiej i nie mam jakiś super wniosków ;D Muszę pisać nazwę wydawnictwa w bibliografii?

Offline kryptonite

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 637
  • Płeć: Kobieta
  • Love me, when I'm gone...
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #728 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 15:37:38 »
Tak, wydawnictwo w bilbliografii się umieszcza, tak samo rok i miejsce wydania.
I want to get away, I want to fly away, YEAH!!!

Offline Premo7

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #729 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 15:54:56 »
A ISBN?

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #730 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 15:59:38 »
Jeżeli korzystasz z całości książki, to tak - ISBN jest konieczny. Jeśli natomiast do prezentacji potrzebny Ci jest tylko fragment (albo fragmenty), to ISBN nie może być umieszczony w spisie bibliograficznym, tylko zakres stron/rozdziałów.

Offline dexterity

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 244
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: MATURA USTNA Z POLSKIEGO 2010- POMOCY!!!
« Odpowiedź #731 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 17:36:20 »


Poza tym, opis bibliograficzny zmusił mnie do wyplucia kawałka bułki. :D

Autor, tytuł, współpraca, miejsce i rok wydania, ISBN, strony. Kolejność stref. :P

i tu nie masz racji. Na maturze ustnej z języka polskiego obowiązuje bibliografia skrócona, w której nie zamieszcza się numeru ISBN.
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej. E. Stachura

Offline Jaśmin

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • A ja jestem córką czarownicy...
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #732 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 17:49:50 »
i tu nie masz racji. Na maturze ustnej z języka polskiego obowiązuje bibliografia skrócona, w której nie zamieszcza się numeru ISBN.

ROTFL!!;D
Bibliografia skrócona, czyli jaka? Wyborowa? Pierwsze 4 pozycje? ;D

Jeżeli cokolwiek może być skrócone, to opis bibliograficzny, w przypadku bibliografii załącznikowych sytuujący się pomiędzy I i II stopniem szczegółowości, do którego, jak powiedziano na ostatniej Ogólnopolskiej Naradzie Bibliografów, wypadałoby włączyć ISBN. :P
Poza tym, jak już nieraz tutaj mówiłem, w budowie opisu bibliograficznego ważne są takie rzeczy, jak informacyjność, konsekwencja i zgodność z dokumentem, a nie to, coś "można", a czegoś nie "można" włączyć do opisu (generalnie w metodyce bibliograficznej nie spotkałem się jeszcze z pojęciem "niewłączania" czegoś do opisu dlatego, że to bibliografia do matury, referatu czy innego dziadostwa, wybór stopnia szczegółowości i elementów wchodzących w prototyp zawsze trzeba uzasadnić :P).

Cytat: Submit
Jeżeli korzystasz z całości książki, to tak - ISBN jest konieczny. Jeśli natomiast do prezentacji potrzebny Ci jest tylko fragment (albo fragmenty), to ISBN nie może być umieszczony w spisie bibliograficznym, tylko zakres stron/rozdziałów.
Aivalar miłosierna, co się dzieje?
ISBN, ISSN, ISMN i reszta nie mają nic wspólnego z tym, czy coś jest wykorzystywane w całości, czy we fragmentach. Jedno, co można by podczepić, to osobne numery dla serii i poszczególnych jednostek wchodzących w jej skład. Albo wykorzystanie jakiejś nadbitki, preprintu czy fragmentu publikacji, ale to i tak rozwiązują zasady budowy opisu bez "można/nie można"
W BUDOWIE BIBLIOGRAFII WAŻNA JEST KONSEKWENCJA.
Wbijają nam to do głów przez trzy lata na wszelakich przedmiotach związanych z teorią, historią i organizacją bibliografii.
Jeżeli podajesz ISBN i krewnych - PODAJESZ WSZĘDZIE, niezależnie od tego, czy wykorzystywałeś całość, fragment, ilustrację, cokolwiek. Jeżeli nie podajesz - nie podajesz nigdzie.

Kiedy numery są KONIECZNE: dwa wydania danego tytułu, których NIE można rozróżnić na podstawie innych informacji zawartych w opisie. Inne wypadki są tak szczególne, że raczej nie występują w bibliografiach maturalnych, bo raczej nikt nie pisze o pragmatycznym aspekcie uwag do strefy 8. opisu wg Lenartowicz.

Bibliografowie ostatnio stwierdzili, że należałoby podawać ISBN, bo to jedyny element charakteryzujący bezwzględnie jedno wydanie - tytuł można wydać powtórnie w tym samym wydawnictwie, roku, nakładzie, z tymi samymi współpracownikami, ale ISBN jest jeden dla wydania i inne go nie dostanie. Podawanie jest bardzo dobrze widziane, ale obowiązku jako takiego nie ma.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2010 r. 18:03:42 wysłana przez Jaśmin »
Wierzę w lot dzikich gęsi i dostojność ciszy, poznanie opowieści wiatru i zrozumienie istoty płomienia. W dwóch słowach: jestem wiedźmą.

Mod jest wredny, mod jest zły, mod ma bardzo ostre kły! ^-^

Offline Marthuś

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 2 140
  • Płeć: Kobieta
  • just don't look back
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #733 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 17:52:49 »
Najlepiej zapytać swojego polonisty, bo chyba w każdej szkole jest inaczej. Ja np. nru ISBN nie musiałam podawać.
Hapiness is a mood, not a destination.

Offline Klaudia18

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 2 490
  • Płeć: Kobieta
  • oto para idealna-on Amor, ona amoralna
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #734 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:08:56 »
Ja rozumiem oburzenie Jaśmina, ale prawda jest taka, że przy tworzeniu bibliografi na prezentację maturalną nie było wymagane podanie nr ISBN. A gdybyś podał, to by ci go polonistka przy poprawianiu skreśliła i tyle. :p

[i zasady tworzenia bibliografii chyba też w każdej szkole inne]
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2010 r. 18:15:26 wysłana przez Klaudia18 »
Jesień to wstęp do podsumowań
Czy było to co miało być od nowa
Jesień jest wtedy gdy myśli zmienia
Tęsknota za czymś czego nie ma.


http://www.karmimypsiaki.pl

http://tablica.pl/nakarm-psa/

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #735 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:09:30 »
U nas ISBN jest niezbędny tylko wtedy, gdy wpisujemy całość jakiejś książki. :D Jak widać zasady sporządzania bibliografii są różne w każdej szkole. :P

Offline Alice91

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #736 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:14:59 »
Nam polonistka nic nie mówiła o ISBN, ale na stronie OKE jest napisane, ze to powinno być w biliografii
"My brain is a wonderful organ; it starts working the moment i get up in the morning, and does not stop until i get to the office."  Robert Frost

Offline Jaśmin

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • A ja jestem córką czarownicy...
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #737 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:20:01 »
PN-ISO 690:2002 - Dokumentacja - Przypisy bibliograficzne - Zawartość, forma i struktura.
PN-ISO 2:1999 - Informacja i dokumentacja - Przypisy bibliograficzne - Dokumenty elektroniczne  i ich części.

I tyle w temacie, normy ustalają wszystko. :D
Wierzę w lot dzikich gęsi i dostojność ciszy, poznanie opowieści wiatru i zrozumienie istoty płomienia. W dwóch słowach: jestem wiedźmą.

Mod jest wredny, mod jest zły, mod ma bardzo ostre kły! ^-^

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #738 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:25:31 »
Nam dali skserowany wzór, którego trzeba się trzymać przy spisywaniu bibliografii. Polonistka powiedziała, że "u nas w szkole obowiązuje właśnie taka forma". Wiele osób z mojej klasy dostało gotowe prezentacje w spadku po starszym rodzeństwie, a jako że owe rodzeństwo edukowało się w innym liceum, muszą teraz wprowadzać zmiany do swoich bibliografii. :D Zresztą, ta matura ustna z polskiego to istna żenada (przynajmniej obecnie), więc kto by się tam przejmował takimi szczególikami. :P

Offline Jaśmin

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • A ja jestem córką czarownicy...
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #739 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:27:51 »
My, Koło Naukowe Bibliotekoznawców przy IINiB UWr i Koło Naukowe Nauk Pomocniczych Filologii Polskiej przy IFP tej samej uczelni! ;D
Wierzę w lot dzikich gęsi i dostojność ciszy, poznanie opowieści wiatru i zrozumienie istoty płomienia. W dwóch słowach: jestem wiedźmą.

Mod jest wredny, mod jest zły, mod ma bardzo ostre kły! ^-^

Offline Submit

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 545
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #740 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:31:29 »
Obawiam się zatem, że widok większości (pseudo)bibliografii maturalnych przyprawiłby Was o palpitacje serca. ;D

Offline Alice91

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #741 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 18:38:08 »
mam takie pytanie pewnie troche od czapy ale, bo to nie do konca ten temat ale nie mogłam odpowiedniego znalezc. Czy w  prezenatacji maturalnej "Narkonami w literaturze i filmie" teza może być: "Narkomani biorą narkotyki z różnych powodów" lub "aby zdobyc narkotyki narkoman jest w stanie zrobic wiele'?
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2010 r. 19:27:38 wysłana przez Alice91 »
"My brain is a wonderful organ; it starts working the moment i get up in the morning, and does not stop until i get to the office."  Robert Frost

Offline filipa25

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #742 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 20:25:55 »
mój temat to SŁYNNE PARY LITERACKIE. OMÓW HISTORIĘ ICH MIŁOŚCI, czy do tego tematu pasuje książka "Samotność w sieci"? proszę o radę


Kolorowa recydywa - karma w dół. Powinno być usunięcie postu.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2010 r. 20:28:21 wysłana przez Jaśmin »

Offline dexterity

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 244
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #743 dnia: 05 Kwiecień 2010 r. 21:14:56 »
Możliwe, że w każdej szkole jest inaczej, jak pisałam wyżej w mojej nie podaje się nr ISBN. Tak kategorycznie stwierdziła moja polonistka. Moja przyjaciółka w innym liceum ma tak samo. Nie zamierzam być mądrzejsza od nauczycieli ;)
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej. E. Stachura

Offline barttuss

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Prezentacja - Stereotypy kobiecości w literaturze różnych epok - brak konceptu
« Odpowiedź #744 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 13:21:17 »
Witam, prosiłbym o podanie jakiegoś zarysu jak wyglądać może prezentacja o temacie podanym wyżej, jakich lektur użyć?

zastanawiałem się nad czym takim:

- biblia - Ewa - kobieta fatalna
- antyk - kobieta silna, posiadająca własne zdanie, niezależna, odważna, wierna swym zasadom, gotowa do miłości i poświęcenia - Antygona z dramatu Sofoklesa, Amazonki, Demeter, (postacie mitologiczne). - (jak miałbym to ująć? w jednym akapicie rozwinąć temat Antygony i postaci mitologicznych, czy moze skupić się na jednej z postaci - Antygona bądź Demeter)
- Krasicki "Żona modna" - kobieta francuska
- Sienkiewicz "Potop" - Oleńka jako kobieta wyidealizowana
- Szekspir "Makbet" - Lady Makbet jako famme fatale
- ...?

Powtórze temat: Stereotypy kobiecości w literaturze różnych epok.


A może po prostu coś takiego:
1. kobieta matka - biblia
2. Kobieta buntowniczka, pragnąca miłości i szczęścia zobrazowana w utworze ?Romeo i Julia?
3. Próżność, niezdecydowanie oraz bezkrytyczne patrzenie na modę i kulturę zagraniczną, czyli kobieta przedstawiona w utworze ?Żona modna?
4. Wzór kobiety polskiej ? Zosia to osoba skromna, pracowita, lubiąca zajęcia wiejskie, pielęgnowanie ogródku i Telimena ? przeciwieństwo Zosi jest to kobieta próżna, kochająca władzę i pieniądze
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2010 r. 13:26:17 wysłana przez barttuss »

Offline zielona

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 558
  • Płeć: Kobieta
  • :)/ :(
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #745 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 15:13:57 »
Czy ktoś z was miał może temat w którym było tak jak u mnie Relacje człowieka z Bogiem w literackim przekazie twórców różnych epok. Omów temat na wybranych przykładach. Pytałam polonistki i ona powiedziała że mogą być dwa utwory z tej samej epoki byle bym tylko się nie oparła na jednej epoce. Co wy na to?


Nigdy się nie poddam.

Offline m0nik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #746 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 15:57:02 »
kobieta z pola wykreśliła mi ISBN twięrdząc że nie trzeba. nr ISBN wymagany jest jedyni przy opisie całości książki. ja w mojej bibliografii nie mam ani jedngo ISBNa xd tak wyszlo.

sprawdzi ktoś tak oględnie?TEMAT PREZENTACJI:
Miłość i radość życia jako powtarzający się motyw w poezji. Zaprezentuj temat, odwołując się do wybranych tekstów poetyckich.


I)   Bibliografia podmiotu


1.   Gałczyński Konstanty Ildefons: Wyspy szczęśliwe. W: Krajobraz poezji polskiej. Wybór Barbara Kryda. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1989, s. 305. 
2.   Kochanowski Jan: Miło szaleć. W: Pieśni. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982, s. 48-49.
3.   Krasicki, Ignacy: Hymn do miłości ojczyzny. W: Utwory wierszowane w wyborze. Warszawa: Książka i Wiedza, 1951, s. 125.
4.   Lechoń, Jan: Zazdrość. W: Poezje. Warszawa: Czytelnik, 1979, s. 39.
5.   Mickiewicz, Adam: Pieśń filaretów. W: Dzieła wszystkie, tom pierwszy, Wiersze 1817-1824. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 93-95.
6.   Mickiewicz Adam, Romantyczność, W: Ballady i Romanse, Czytelnik, Warszawa 1970, s. 5-7.
7.   Morsztyn, Jan: Do trupa. W: Wybór wierszy. Wrocław: Siedmioróg, 1997, s. 60.
8.   Staff Leopold: Sonet szalony. W: Poezje zebrane, tom drugi. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967, s. 439.
9.   Tuwim Julian:  Życie? - - -. W: Wybór poezji. Warszawa: Czytelnik, 1969, s. 8.


II)   Bibliografia przedmiotu


1.   Maciej Chrzanowski: Interpretacje wierszy,  Warszawa: Skrypt, 2004,  s. 57 ? 58.
2.   Maciej Chrzanowski: Interpretacje wierszy,  Warszawa: Skrypt, 2004,  s. 104 ? 105.
3.   Dorota Nosowska: Słownik motywów literackich. Wyd. 2. Bielsko Biała: Park Sp. z. o. o., 2004, s. 240 (Miłość trudna)
4.   Drabek Barbara, Falkowski Jacek, Rowińska Izabella: Szkolny słownik motywów literackich, Wyd. 4, Warszawa: Kram, 2005, s.  290-295 (Miłość).

Offline zielona

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 558
  • Płeć: Kobieta
  • :)/ :(
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #747 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 16:05:56 »
Jesteś pewien że zdążysz omówić tyle utworów? To naprawdę dużo!
Nigdy się nie poddam.

Offline alma

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #748 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 18:47:21 »
Witam.Mam prośbę-czy mógłby ktoś powiedzieć czy wybrałam dobre utwory do omawiania,czy może należałoby coś zmienić?Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.
?Biografia jako klucz do odczytania twórczości pisarza. Objaśnij zagadnienie, wykorzystując analizę wybranych tekstów jednego autora.?


Literatura podmiotu:
Juliusz Słowacki,Grób Agamemnona
Hymn [Smutno mi,Boże]
Kordian
Rozłączenie
Testament mój

Literatura przedmiotu:
Maria Dernałowicz,Juliusz Słowacki,Warszawa 1981
Stanisław Makowski,Romantyzm.Podręcznik literatury dla klasy drugiej szkoły średniej,Warszawa

Offline ?

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
Odp: Matura ustna - polski 2008/2009/2010
« Odpowiedź #749 dnia: 06 Kwiecień 2010 r. 19:31:03 »
Ale utwory wybiera się pod kątem czegoś, a nie wiem, czy znajdziesz na forum kogoś, kto aż tak pasjonuje się biografią Słowackiego, żeby ocenić do czego zmierzasz tak "na oko".
ps. bardzo przyjemny temacik, wiem, bo miałam praktycznie identyczny ;D

 

© Agencja Wydawnicza AGA-PRESS | Modyfikacje Agencja Interaktywna Mindscape | SMF 2.0.4 | SMF © 2013, Simple Machines .