Autor Wątek: Polski- matura ustna. To co zostało powiedziane do roku 2008  (Przeczytany 36410 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline netgirl

• Moderator
  • /Przybyłam z Północy siać chaos i zniszczenie/
Polski- matura ustna. To co zostało powiedziane do roku 2008
« dnia: 07 Listopad 2008 r. 18:01:09 »
Czyli co użytkownicy mieli w swoich prezentacjach [literatura, pomysły ]na wybrane tematy. [wg motywów alfabetycznie]

Na początek kilka wskazówek.
Jest to wiedza zebrana z 19 stron o tematach na ustnym polskim.
Wybierając zagadnienia kierowałam się odpowiedziami = temat opatrzony wskazówkami bądź radami został umieszczony właśnie w tym wątku.

Szukając pomocy dla siebie najpierw sprawdź czy właśnie tu nie znajdziesz podpowiedzi. Jeśli niestety ten wątek Ci nie pomoże udaj się do tematu przeznaczonego na ten rok [matura ustna z polskiego 2008/2009] bądź skonsultuj się bezpośrednio z autorem tematu [by ...] bądź doradcą [rada by ...] < kto się zna na rzeczy i potrafi udzielić porad,chyba widać ;)>

Polecam opcję ctrl+F , czyli znajdź na stronie ;)

« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2008 r. 13:20:17 wysłana przez netgirl »

Offline netgirl

• Moderator
Odp: Polski- matura ustna. To co zostało powiedziane do roku 2008
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2008 r. 18:01:35 »
Anioły:

Rada by netgirl: Co do całości , ja osobiście nie lubię konwencji,więc usilnie próbowałabym nie opierać się na kanonie lektur, dlatego też zrobiłabym mniej więcej coś takiego:

Biblia - chrześcijańska geneza Aniołów [udowodnienie,że motyw ponadczasowy i bardzo stary]

Potem różne motywy:
Anioła dobrego, złego, opiekuna, stróża,bardzo ludzkiego,żeby wykazać różnorodność.

I tu np. Tam Gdzie  *Spadają Anioły Terakowskiej - spełnia warunki zarwno dobra,zła jak i stróża
i np. film z Nicholasem Cagem hmm jak on się nazywał?Miasto Aniołów?-anioł ludzki
Anioł w Krakowie może?Jako polska produkcja.
I coś z muzyki awangardowo może Withim Temtation Angel? i puścić komisji?

Bóg:

By ogórek88:
Literackie dialogi człowieka z Bogiem. Omów sposoby funkcjonowania tego motywu, analizując wybrane przykłady

Rada by Misty: rzede wszystkim, trzeba by sięgnąć do genezy samego motywu- gdzie się pojawia po raz pierwszy. A więc Stary Testament- Abraham, Mojżesz. Dalszych przykładów szukaj sam  Przydałoby się powiedzieć, dlaczego w danym utworze pojawił się ten motyw. Dalej- jaki jest Bóg, jakie Jego cechy ujawniają się w danym dialogu. I analogicznie- postawa człowieka wobec Boga. Dlaczego w ogóle doszło do danego dialogu, co z niego wynikło. Ewentualnie- jeżeli się da- wpływy filozoficzne, historyczne itp itd na sposób przedstawienia danego dialogu.
Chyba starczy, hm? :>
Bunt:
By losandziosxD :

Bunt i pokora jako sposoby zachowań człowieka wobec Boga.
Przedstaw je i określ ich konsekwencje oraz efekty dla ludzkiego istnienia, odwołując się do wybranych tekstów literackich.

Literatura podmiotu

1.   Herling-Grudziński G., Wieża, [w:] Opowiadania zebrane, Poznań 1991.
2.   Kasprowicz J., Dies irae, Przeprosiny Boga, [w:] Wybór poezji, Kraków 1973.
3.   Kochanowski J., Treny, Czego chcesz od nas Panie, [w:] Dzieła polskie, Warszawa 1972.
4.   Leśmian B., Dusiołek, Dziewczyna, [w:] Poezje wybrane, Kraków 1974.
5.   Mickiewicz A., Wielka Improwizacja, Widzenie Księdza Piotra, [w:] Dziady, Kraków 2003.
6.   O pokorze świętej, [w:]  Kwiatki Świętego Franciszka, przeł. L. Staff, Warszawa 1995.
7.   Wieża Babel, Księga Hioba, [w:] Pismo Święte Starego Testamentu, Poznań-Warszawa 1989.

Literatura przedmiotu

1.   Chrząstowska B., Dramatyczne pytania Herlinga-Grudzińskiego, [w:] Glosariusz od Młodej Polski do współczesności, pod red. T. Patrzałka, Wrocław 1991.
2.   Staff L., Wstęp, [w:] Kwiatki Świętego Franciszka, Warszawa 1995.
3.   Trznadel J., Wstęp, [w:] Bolesław Leśmian. Poezje wybrane, Kraków 1974.
4.   Wyka K., Bolesław Leśmian, Dwa utwory: Dusiołek, Dziewczyna, [w:] Liryka polska, pod red. J. Prokopa i J. Sławińskiego, słowo / obraz terytoria.

Cierpienie:
by Paweł17

Cierpienie - odwieczny temat twórczości literackiej. Odwołując się do przykładów, podejmij próbę
wyjaśnienia przyczyny i sensu cierpienia oraz zaprezentuj postawy bohaterów wobec cierpienia.

I. Literatura podmiotu:
Johann Wolfgang Goethe, Cierpienia młodego Wertera, przeł. Leopold Staff, wyd. 5, Państ.
Instytut Wydawniczy, Warszawa 1975.
Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni, wyd. 3, Warszawa, Czytelnik, 1947.
Jan Parandowski, Mit o Prometeuszu, [w:]Mitologia: wierzenia i podania Greków i Rzymian, wyd. 8,
Czytelnik, Warszawa, 1959.
Księga Hioba, [w:] Przeszłość to dziś, kl. 1, cz. 1, wyd.2 , Stentor, s. 74-75, Warszawa, 2003.
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, wyd. 3,  Państw. Instytut Wydawniczy, Warszawa, 1982.  
Tadeusz Borowski, U nas w Auschwitzu, [w:] Opowiadania wybrane, Państw. Instytut Wydawniczy,
Warszawa, 1988  
Jan Kochanowski, Treny, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, 1949.

Dzieciństwo:

by madzia.ciurek
"Motyw dzieciństwa w literaturze i sztuce polskiej. Omów na wskazanych przez siebie przykładach" to mój temat na maturę ustną z j.polskiego.
Wybrałam sobie tezę : "DZIECIŃSTWO W LITERATURZE JEST ZARÓWNO OKRESEM SPOKOJU I SZCZĘŚCIA, ALE BYWA TEŻ CZĘSTO OKRESEM SMUTKU I CIERPIENIA".

Mam pomysł co do książek, ale proszę, aby ktoś je skomentował i może podał swoje propozycje Złe/smutne dzieciństwo:
1.Nowele (Antek, Janko Muzykant, Dobra Pani)
2.Dziennik Anny Frank

Wesołe dzieciństwo:
3.Ania z Zielonego Wzgórza
4.Dzieci z Bullerbyn (waham się)

PREZENTACJA

Filmy:
1.Awantura o Basię (dobre dzieciństwo)
2.My, dzieci z dworca Zoo (złe dzieciństwo)

+ 2 obrazy (smutne i wesołe dzieciństwo)

By wróżka zębuszka:
"literackie i filmowe portrety dzieci i młodzieży. omów sięgając do wybranych przykładów z literatury i filmu XX wieku". może mało ambitne, ale trzeba wybierać tematy przyjemne. w planach mam zamiar przedstawić różne postawy zachowań, pokazać to na zasadzie kontrastów. Tylko że jak z filmem nie mam problemów (tutaj myślę o Koli, 300 mil do nieba, miasto boga, pod jednym dachem, czas cyganów, lato w złotej dolinie, list i ogólnie kino mniej znane, USA dla mnie odpada) to z literaturą jest gorzej. Przykałdowo na pierwszy plan pójdzie Bidul, myślałam też o pociągach pod specjalnym nadzorem. najgorszy problem jest że potrzebuję dobrych jak i złych dzieci/młodzieży w literaturze, "bidul" jest uniwersalny, "pociągi" prawią o lekkoduchu. nie chcę za bardzo brać się za "oskara i panią róże", bo ten temat jest wg. mnie już przejedzony, nauczycielka proponowała jeżycjade ale obawiam się czy to nie za bardzo infantylne? znaczy, to miałoby na celu oczarowanie komisji gdyż w niej siedzą przeważnie kobiety które czytały Musierowicz (zresztą siostra Barańczaka, te koligacje rodzinne itp.). myślałam też o Masłowskiej, ale to bym musiała pierw się za nią zabrać by móc się ustosunkować.
macie jeszcze jakieś pomysły na portrety dzieci i młodzieży ale w literaturze. bo jeśli chodzi o film, to tutaj nie mam zamiaru już szukać :))

Dylemat moralny

by evelineek
WYBÓR MIĘDZY UCZUCIEM A POCZUCIEM OBOWIĄZKU ? OMÓW DYLEMATY MORALNE BOHATERÓW LITERACKICH W ŚWIETLE ZNANYCH UTWORÓW.

literatura podmiotu:
Ludzie Bezdomni Żeromski
Konrad Wallenrod Mickiewicz
Iliada Homer (pożegnanie Hektora z Andromachą)
Imiona:

Przedstaw symbolikę imion i nazwisk bohaterów literackich oraz wskaż ich znaczenie dla kreacji wybranych postaci.

I. Historia imion i nazwisk (może zbędna -nie wiem więc pytam)
II. Znaczenie imion i nazwisk w życiu
III. Symbolika
IV. Przykłady z literatury + porównanie kreacji z symboliką....

rada by Eihra: Mysle, że trzeba przede wszystkim bardziej nawiazac do literatury. Oczywiscie nie wiem, ile chcesz posiecic na poszczególne czesci, wiec mówie co mi przychodzi na mysl.

co rozumiesz poprzez historie ?

ja bym zaczeła od definicji, tworczej mocy imienia (czyli to,co pisalam w poscie wyzej), zasugerowala jak sie tworzy imiona w literaturze (chodzi o te wszystkie piwożłopy i te pe. Dominujaca cecha.i rzecz jasna, nie wszyscytak robili.)i to polączyła z symbolika. Wszystko w ramach wstepu.

Częścią głowną by były przykłady z literatury. Fajnie tez nawiazac do dramatu,np. antycznego, gdzie imie zwykle stanowiło tytul (imie plus funkcja-> król edyp etc.)

podsumowanie i wsio.

Erotyzm :
By ewellka2903

"Erotyzm jako siła destrukcyjna".

Do literatury przedmiotu wybralam Lolitę (Nabokova) i "Nanę" (Zoli)

Kobieta:

rada by Eihra : możesz powołac sie na role jakie kobieta pełni w życiu. Matka (np. Maryja - biblia, NT), żona (patologiczna byla Róża w "Cudzoziemce" M. Kuncewiczowej), kochanka (yy.."Romeo i Julia"?;p) albo niedościgniony ideał w"lalce" . Możesz przypomniec o pracach społecznych "siłaczka" albo wziac jakąs chłopke z "chlopców" np. Jagne. Mozliwości masz mnóstwo.  najsensowniej bedzie, jak znajdziesz kilka charakterystycznych postaci z kazdej epoki i popatrzysz na zalezności miedzy nimi, na role jaka odgrywały i na to, jak rola sie zmieniala.

by Kasia189

Najciekawsze portrety kobiet w literaturze i w sztuce. No i jąką tezę do tego trzeba napisać. Polonistka doradziła mi żeby wziąść takie postacie: Maria lub Maria Magdalena, Antygona, Penelopa, Lady Makbet, Pani Dulska, Jagna i pisarka George Sand, może być też Izabela Łęcka, Stanisława Bozowska lub Grażyna w "Śmierci pułkownika" Adama Mickiewicza. Nie jestem przekonana do nie których postaci bo chciałabym zamiast Pani Dulskiej wziąść Barbarę Niechcicową z "Nocy i dni" lub Małgorzatę z "Mistrza i Małgorzaty". Co do sztuki to mam: "Wenus z milo", "Cleopatra", "Mona Lisa" i "Dama z parasolką" Clauda Monet :wink: Mógłby mi ktoś doradzić jakie książki, opracowania przydały by się jako literatura przedmiotu Uśmiech  Czekam na odpowiedź!

Famie fatale:

Rada by Balbin: Ostatnio spotkałam się z takim tematem  
Lady Makbet
Izabela Łęcka
Jagna z 'Chłopów'
Afrodyta
obraz - Audrey Beardsley - "Salome"
może Maria z "Nie-boskiej komedii".

By Andromeda:
KREACJE KOBIET W LITERATURZE .PRZEDSTAW RÓŻNORODNOŚĆ TAKICH KREACJI W ZALEŻNOŚCI OD ASPIRACJI I SYTUACJI ŻYCIOWYCH

Rada by misty: O jaaa, temat bajka i rzeka. Można wziąć hm, odkąd by tu zacząć? Renesans może. Więc Lady Makbet, Ofelia. Oświeceniowa bodaj jest hrabina Cosel. Romantyzm- chociażby Telimena. Z pozytywizmu uśmiecha się pięknie panna Łęcka, obok niej zaś- Justyna Orzelska. Można by wziąć coś nieszablonowego- wojowniczo nastawioną do świata Scarlett O'Harę. Dalej, można sięgnąć po postać Oleńki Billewiczówny, ew. Basieńki. Modernizm- Colette, a z literatury polskiej chociażby Panna Młoda z "Wesela". Dwudziestolecie międzywojenne- proponowałabym Elżbietę Biecką i tą nieszczęśliwą Justynę, może też panią Kolichowską? Róża z "Cudzoziemki" też jest dobrym przykładem. O, i jeszcze księżna Irina z "Szewców" by się nadała. A z literatury współczesnej przykładów jest bardzo, bardzo wiele, więc tu już sama sobie pomyśl  

Kolumbowie:

By malPa:

"Dramat pokolenia Kolumbów. Zanalizuj temat na wybranych przykładach literackich". Literaturę podmiotu już wybrałam. Będą to utwory:
-"Kolumbowie. Rocznik 20" Bratnego
-"Pokolenie" ( z 1943r.) Baczyńskiego
-"Miłość bez jutra" Gajcego
-"Modlitwa o koniec wojny" Bojarskiego
Ma może ktoś z Was pomysł na literaturę przedmiotu? Mam właściwie tylko jedną pozycję, w której jest wzmianka o "Kolumbach" Bratnego, nie powiem, bo pomocna. Ale z resztą mam problem. Głównie z Gajcym i Bojarskim. A tu do 4 kwietnia trzeba zdać bibliografię. Chce pokazać dramat tego pokolenia z różnych perspektyw - miłości, wiary, jak również wpływ wojny na psychikę tych ludzi jak i powojenne życie nielicznych, którzy przeżyli. Widzę, że niektórzy z Was mają już gotowe prezentacje... Szczęściarze...

Matka:

by becia17

portret matki w literaturze - omów zagadnienie na wybranych przykładach. wybrałam takie książki ale nie wiem czy są odpowiedznie, jeżeli wymyślicie coś lepszego to piszcie.

1. Maria Dąbrowska: Noce i dnie. Wydawnictwo Greg 2003.
2. John Maxwell Coetzee: Wiek żelaza. Wydawnictwo Znak 2004.
3. Iwona Banach: Chwast. Wydawnictwo Zysk i S-ka 2005.
4. Majgull Axelsson: Kwietniowa czarownica. Wydawnictwo W. A. B. 2002.

rada by netgirl : Moja pierwsza praca polegała na przedstawieniu właśnie różnych matek:
-cierpiących
-Matek Polek
-toksycznych
itd.

By dojść do wniosku,że motyw ten jest bardzo rozpowszechniony we wszystkich dziedzinach sztuki, a sam obraz jest bardzo różnorodny , w dodatku stary jak świat [Matka w Biblii np.]
+ kontakt na PW i mail ;)
Metamorfozy:

By wioleczek88 :

Teza:Metamorfoza-przemiana wewnętrzna prowadząca do zguby lub zwycięstwa nad samym sobą..

1.Zdefiniowanie pojęcia metamorfoza (to mam)
2.motyw przemiany bohatera w epoce romantyzmu i pozytywizmu (to mniej wiecej mam ale nie wiem jak to dokladnie ukierunkowac)
3.Zdefiniowanie pojęcia werteryzm (to mam)
4.Kierunki metamorfozy-pozytywna lub negatywna (mniej wiecej wiem ale nie wiem czy juz tu opisywac wszystkich bohaterow po kolei i ich cala przemiane czy jakos inaczej)
5.czynniki powodujace przemiane wewnetrzna: a)psychologiczne b)polityczne (tu mysle i mysle i kompletnie nie wiem jak to napisac)
5.Skutki metamorfozy(mniej wiecej wiem ale nie wiem czy tu napisac dokladnie to co spotkalo bohaterow na samym koncu czy jakos inaczej)

Wnioski:
-milosc-budujaca lub niszczaca sila metamorfozy (heh..:/..nie wiem jak to napisac w odniesieniu to bohaterow ksiazek ktore wybralam)
-metamorfoza-efektem buntu bohatera (to samo co powyzej)
-metamorfoza-prowadzi do zguby oraz zatracenia osobowosci (to samo co powyzej)
-metamorfoza-prowadzi do znalezienia sensu zycia,odkrycia idei,ktorej mozna poswiecic sie bez reszty (to samo co powyzej)
-metamorfoza-daje nadzieje na odkupienie win,a takze podziw i szacunek tych,ktorzy wczesniej gardzili bohaterem (mniej wiecej wiem)
-metamorfoza-zmiana pogladow (mniej wiecej wiem)
-metamorfoza-dojrzewanie wewnetrzne (mniej wiecej wem)

Miasto:

Obrazy miasta jako przestrzeni życiowej. Porównaj sposób realizacji tematu w wybranych utworach literackich.

rada by misty: Pierwsza myśl- "Miasto- Masa- Maszyna" Peipera. Twórczość futurystów w ogóle. Możesz poszukać obrazów wojny w miastach na zasadzie porównania, jak się to zmieniało- najpierw miasto było bezpiecznym, spokojnym miejscem, potem staje się pułapką.

Mieszczaństwo

by Madziulka

Literacka ocena polskiego mieszczanstwa w epoce pozytywizmu  Młodej Polski i XX lecia między wojennego

Jako literature podmiotu mam
 Prus B., "Lalka",
 Nałkowska Z., "Granica",
 Tuwima J., ?Mieszkańcy?
 Zapolska G.,  "Moralność pani Dulskiej",
 Żeromski S., "Ludzie bezdomni",

Miłość:

By letitbleed
"Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa miłość? - rozważ problem odnosząc się do wybranych utworów literackich".

Bibliografia:
A. Mickiewicz "Romantyczność"
św. Paweł "Hymn o miłości"
"Sonety Krymskie"
"Treny" J.Kochanowski
"Romeo i Julia" W. Szekspir
"Konrad Wallenrod"
"Zbrodnia i kara"
"Dziady" cz. IV
"Lalka"
wiersze Poświatowskiej
wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Mężczyżni:

Literacki portrety mężczyzn. Przedstaw na podstawie analizy wybranych utworów.
Lektury: Przedwiośnie, Tango , Dżuma , Świętoszek

rada by Eihra: charakterystyka i porównanie,a jeśli idziesz chronologicznie - opis tego, jak bohater sie zmieniał i jak zmieniały sie jego cechy. proponuje wiec wybrać coś  z min. 3 epok i iść chronologicznie opisując zmiany.

np. średniowiecze- 3 wzorce: król,rycerz, asceta.
romantyzm - niespełnieni kochankowie, , boh. bajroniczny,  werterowski, wallenrodyczny.
pozytywizm - społecznik (lalka)
II wojna światowa - upadek moralności, wypranie z uczuc

« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2008 r. 18:13:38 wysłana przez netgirl »

Offline netgirl

• Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopad 2008 r. 18:01:46 »
Młodzież:

By balbin

"Zaprezentuj i oceń wpływ współczesnej literatury i filmu na kształtowanie się wzorców osobowych akceptowanych przez młodzież"

Taki mam temat^^ Myslałam, żeby wykorzystać jakiegoś superbohatera, "Małego Księcia", może coś z Pratchetta - choć co do tego mam największe wątpliwości. Może "Lolita".

Nobliści
by afromanka

"Na czym polega uniwersalizm i ogólnoludzka wymowa dzieł noblistów? Omów na podstawie utworów dwóch,(trzech) autorów nagrodzonych literacka nagroda nobla"

Mam juz wybrane pozycje :
Chłpoi Reymonta
Dżume Camusa
Cudowna podróż Lagerlof

Przyjaźń:

by Boss19
Mój temat to Wielkie przyjaźnie w literaturze i filmie. Omów na wybranych przykładach.

Literatura podmiotu :
Cierpienie młodego Wertera
Kamienie na szaniec
serial Przyjaciele
W pustyni i puszczy

Społeczeństwo a jednostka:

Rada Eihry:
do relacji miedzy spoleczenstwem a jednostka mozna wziac wszystkie te lektury, w których ktos jest społecznikiem badz odrzuconym.

i tak nam wapada Gaiur, Wallenrood, Ludzie bezdomni, Siłaczka (i pokrewne opowiadania). z nietypowych,acz bardzo poruszajacych - Grzech miłosierdzia, przedostatnie bodaj opowiadanie w Królikarni (fajnie by tu poruszyc np. motyw kozła ofiarnego). w Sprawiedliwosci owiec tez by sie cos znalazło.

wszystko tu pasuje,wszystko. grunt to umiec to uargumentowac Mrugnięcie

Paweł, jesli chcesz,zeby Twoja bibliografia była perfekcyjna, pochyl tytuły,a autorów zapisz; naziwsko,autor. dodatkowo wyrzuc przecinki przed rokiem wydania Mrugnięcie

Piekło/diabły/demony

by netgirl

"Piekło, diabły, siły zła- omów funkcjonowanie tych motywów w literaturze"

-Biblia
-Boska Komendia Danego
-Kordian
-Mistrz i Małgorzata

By Kasieka731:

przedstaw literacki wizerunek diabła na przykładzie różnych utworów literackich z różnych epok.

do literatury podmiotu wzięłam; Boska komedie, fausta, dziady cz.3, kordian, apokalipsa sw. Jana, ksiega rodzaju i ksiege hioba, zas w literaturze przedmiotu mam: Diabeł - Alfonsa Di Nola i dwa słowniki i brakuje mi jeszcze kilku ksiazek lub artykułów do literatury przedmiotu. Prosze Was o pomoc. z gory dziekuje

Praca

By Grianther

"Praca jako miernik wartości człowieka. Przedstaw problem w oparciu o przykłady z różnych epok."

Postanowiłem w mojej prezentacji wskazać pochwałę pracy przez autorów, zwłaszcza w epokach kierujących się rozumem, nie sercem (renesans, pozytywizm). Moja propozycja, to:

"Pieśń świętojańska o Sobótce" Kochanowskiego [Praca pozwala żyć w zgodzie z naturą]
"Nad Niemnem" [Praca zapewniająca szczęście, zdrowie oraz powszechny szacunek na przykładzie historii Jana i Cecylii]
"Siłaczka" [Kontrast, polemika z apoteozą pracy, udowodnienie, że praca nie zawsze ma sens, szczególnie gdy jest wbrew wszystkim dookoła]

Oto moje wątpliwości:
1) Waham się co do zastąpienia "Pieśni świętojańskiej o Sobótcę" przez "Chłopów" [ten sam wydźwięk] oraz "Siłaczki" przez "Ludzi bezdomnych" [tego akurat nie kojarzę dokładnie].

2) Zastanawiam się nad postawieniem tezy, pomiędzy:
- Literatura pokazuje, że właściwie ukierunkowana praca wpływa pozytywnie na życie ludzi oraz postrzeganie ich przez otoczenie.
- Praca, wywodząc się ze wsi, jest tam najsilniej przeżywana i jest całym dla mieszkańców całym ich światem.

3) Jaka literatura przedmiotu? Niby oczywiste - słowniki, opracowania, ale może ktoś ma jakąś konkretną propozycję.

Romantyzm:

By mojusia:

Romatyzm jako źródło inspiracji dla twórców literatury, sztuk plastycznych i film.
do literatury podmiotu
"lilie" K.I. Gałczyńskiego z Teatrzyku Zielona Gęś
"Ballady i Romanse" Broniewskiego
"Noc Listopadowa" Wyspiańskiego
film T. Konwickiego "Lawa"

Sport :

Rada by misty: Sztuka- chociażby sławetny Dyskobol Myrona. Rzeźba w ogóle, zwłaszcza grecka. Film- może "Rydwany ognia" i na przykład "Kryptonim Gracz" (chociaż to drugie to sztuka teatru tv).

Sceny batalistyczne :
By Ratrapp:
Do prezentacji wybrałem Wiedźmina (Krew elfów), Gwiezdne Wojny (Trylogię Thrawna - Ostatni rozkaz) i Upadek Imperium Strachu - Praxis. To z literatury. A co polecacie z obrazów przedstawiających futurystyczne i fantastyczne sceny batalistyczne?

By Piotrix:
"Sceny batalistyczne w literaturze, malarstwie i filmie. Omów zagadnienie na wybranych przykładach"

Rada by Griantherr :
Bitwa pod Troją z "Iliady" Homera (jest bardzo dobra adaptacja filmowa)
"Bitwa po Grunwaldem" Matejki
Oblężenie Jasnej Góry w "Potopie" Sienkiewicza
"Władca Pierścieni", "Gladiator", "Królestwo Niebieskie"... takie filmy można wyliczać w nieskończoność 
Szpital psychiatryczny

by Brethil
'MOTYW SZPITALA PSYCHIARTYCZNEGO W LITERATURZE I SZTUCE XX WIEKU'

I TERAZ NIE WIEM, CZY TO, CO MAM WYSTARCZY:

"LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM" (KSIĄŻKA I FILM)
"PRZERWANA LEKCJA MUZYKI"
'PAMIĘTNIK NARKOMANKI"
'MISTRZ I MAŁGORZATA'

Taniec:

by Pink60

RÓŻNE SPOSOBY FUNKCJONOWANIA MOTYWU TAŃCA W LITERATURZE!  oto moj temat! i chcialabym wykorzystac do niego takie dzieła :
   ?Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią, Anonim
   ?Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz,
   ?Nad Niemnem, Eliza Orzeszkowa,
   ?Chłopi, Władysław Reymont,
   ?Wesele, Stanisław Wyspiański,
   ?Przedwiośnie, Stanisław Żeromski,

i moze wiersz  : Baczyńskiego K.K."Sur le pont d'Avignon".

Trudny wybór

By Cichy_57

Odwolujac sie do wybranych tekstow, przedstaw kreacje bohaterow,ktorzy dokonywali trudnego wyboru postawy zyciowej""

Literatura podmiotu: Camus "Dzuma", Grudzinski" Wieża", Żeromski "Ludzie bezdomni" i Mickiewicz :Konrad Wallenrod"
Wajda Andrzej:

By Szymon247:

"Filmy Andrzeja Wajdy jako interpretacje dzieł literatury Polskiej. Omów wybrane przykłady"

Szczerze mówiąc wybrałem taki temat bo wydawał mi się prosty a niestety nigdy nie gustowałem w filmach Wajdy czy ogólnie w ekranizacjach "dzieł literaterackich".

Zacząłem już przygotowania ale nawet nie wiem jakie filmy wybrać.
Wczesniej padło na "Ziemie obiecaną" i "Zemste" (na ten pierwszy byłem w 100% zdecydowany) ale nauczycielka powiedziała że nie mają one ze sobą wiele wspólnego i żebym pomyślał nad takimi 2-3 filmami które będzie sens razem omówić, które będą ze sobą powiązane, będą ukazywały jakiś konkretny problem. Nie jestem pewien co wybrać.
Obejrzałem wczoraj "Wesele" i "Katyń" i nie przekonały mnie. "Wesele" było dla mnie wręcz nudne. Kolega z klasy robi "Katyń" oraz "Kanał" a motywem przewodnim jego prezentacji ma być problem Żydów.
Mi spodobała się "Ziemia obiecana" ale z czym można to połączyć?

Wesele:

By Internautka:

Motyw wesela w literaturze i malarstwie. przedstaw na wybranych przykładach
literatura:

"Wesele" Wyspiański
"Chłopi"  Reymont
"Na wsi wesele" Dąbrowska
"Wesele w Atomicach" Mrożek
Malarstwo:
"Wesele krakowskie" Tetmajera

Wędrówka

by Myszka18

"Paraboliczny sens wędrówki w wybranych utworach Coelho"
*"pielgrzym"
*"nad brzegiem rzeki piedry.."

by dream89

1 Zeromski - ludzie bezdomni/  Coelho - Co? / Baczyński - ??
2 Conrad - Jądro Ciemności
3 Exupery - Mały Książe
4 "ziema, planeta ludzi" Exuperego

Wina i Kara:

by arris120688

wina i kara w literaturze. Proszę o sugestie i wszelkie informację dotyczące mojego tematu prezentacji. GOTOWCOM mówię DZIĘKI  :!:   Chcę aby prezentacja była napisana dzięki mojej inwencji oraz waszych doświadczeń, rad, pomocy. Chciałbym dać:

* RASKOLNIKOWA z "ZBRODNI I KARY"
* JUDASZA z BIBLII
* KONRADA WALLENRODA

Władza

rada by EIhra : Misza- zacznij od sredniowiecza i idealu władcy. Skorzystaj  z  Kadłubka albo Galla Anonima. trzy wzorce sredniowieczne: rycerz, wladca, asceta.

sredniowiecze to posrednictwo wladcy miedzy ludem a Bogiem. koniecznosc obdarowywania poddanych. Im wiecej władca daje, tym ma większe 'chody" u Boga. Ludu nie obchodzi skad sie biora bogactwa, bo wg nich pochodza od Boga.

dodatkowo "książe" MACHIAVELLego koniecznie.

Trzeba przeto byc jak lis i lew. albo wilk. nie pamietam

na razie nic wiecej mi nie przychodzi do głowy.

Rada by Martuś : może Karola Wielkiego z "Pieśni o Rolandzie", Kreona z "Antygony", Jana Kazimierza z "Potopu", Hajle Sellasje z "Cesarza" Kapuścińskiego, ponadto "Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego, "Do króla" Krasickiego

Zjawy

Rada by Eihra : a) zamek kaniowski goszczyńskiego, jesli ksenke uznamy za zjawę (zakładam, ze zywy nie jest w stanie mowic, jak mu wypływaja flaki)

b) dziady mickiewicza !!

c) ballady i romanse tegoz

d) hamlet szekspira

e) król olch goethegoi tak dalej.

naprawde masz w czym wybierac.

zacznij od goethego - Kain, faust - to do lucyfera. raj utracony,o. Miltona.

w obu przypadkach wyjdź od źródła, to znaczy w przypadku lampki od biblii, prometeusza- od mitu.

na prometeusza nie moge nic wymyslec.
Zło:
By derriere

Personifikacja zła w literaturze. Analizując wybrane utwory z róznych epok, określ pełnione przez nią fukncje.

Jestem dopiero na etapie wyboru lektur 
Mam już nawet dwa pomysły :p
Koegzystencja Mrożka,
Mistrz i Małgorzata Bułhakow (mam nadzieje,że dobrze zapisałem nazwisko autora  )

krąż mi pogłowie jeszcze Dies Irae, Faust, Księga Hioba i Nie-Boska Komedia, ale nie wiem jeszcze co wybrać. Jeśli ktoś ma/miał podobny temat lub ma jakieś ciekawe pomyśł chętnie porozmawiam-proszę o kontakt na priv.

Związki Międzyludzkie

"Tragizm i piękno związków międzyludzkich na kartach literatury polskiej i powszechnej."
rada by Katarzyna : "Cierpienia młodego Wertera" Goethe'go
"Ludzie bezdomni" Żeromskiego [rezygnacja z uczuć do ukochanej, motyw rozdartej sosny]
w "Nie-boskiej komedii" jest także tragizm..
aczkolwiek radziłabym sie skupic na tym pięknie bradziej, póki co kazda lektura kończy sie tragicznie.. mniej lub bardziej ale jednak.. więc może coś z wierszy.. mickiewicz może (?)

rada by Eihra : Przy Krolu Edypie z tymi związkami nie przesadzaj, bo tam glowna role gra fatum i o tym trzeba wspomniec.

Za to, jak juz sie trzymamy antyku, można zajrzec do "Antygony". Tam relacje sa bardzo pomieszane, bardzo miedzyludzkie i bardzo dyskusyjne

Życie

by kurka89

Uroda życia i dramat ludzkiej egzystencji.Omów na wybranych przykładach.

Osobiście wybrałam do tego tematu:
Orzeszkowa - Nad Niemnem
Żeromski - Uroda życia

II Wojna Światowa / Holocaust
Przedstaw kreacje bohaterów, którzy doświadczyli okruciństw II wojny
i próbują odbudować świat wartości

rada by Misty: "Ocalony" Różewicza. I jego twórczość w ogóle. Baczyński (chociaż on to może raczej próba odnalezienia się w okrutnym świecie, bo wojny przecież nie przeżył).

Rada by derriere: Nigdy nie interesowalem sie tematyka wojenna, dlatego podam Ci bardzo oklepany przyklady.
 Medaliony - Nałkowskiej <jest tam kilka opowiadan o osobach ktore doswiadczyly II WŚ>

nie wiem czy okreslenie "bohater" moze odnosic sie do podmiotu lirycznego, mysialbys zapytac polonisty... ale jesli mozesz wykorzystywac  utwory liryczne, to polecam wiersza Baczynskiego, napisal on mnóstwo wierszy, w ktorych wyrazil swoje uczucia zwiazane z tragizmem II wojny światowej

Rada by ville : Pierwsze, co przyszło mi na myśl, to Kartoteka Różewicza. Człowiek-everyman, człowiek-każdy. W utworze jest obdarzany różnymi imionami. Nie wie, kim jest, został pozbawiony wartości w młodości (bohater mógł należeć do pokolenia Kolumbów, urodził się po 1920 roku). Myślę, że ciekawa pozycja.

By Katarzyna:

Przedstaw kreacje bohaterów, którzy doświadczyli okruciństw II wojny
i próbują odbudować świat wartości

literatura podmiotu:
1. T. Różewicz "Ocalony"
2. G. Herling - Grudziński "Inny Świat"
3. H. Krall - "Zdązyć przed Panem Bogiem"
4. K. Moczarski - "Rozmowy z Katem"

« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2008 r. 18:20:43 wysłana przez netgirl »

Offline netgirl

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopad 2008 r. 18:02:30 »
Dodatkowo:

Rada by netgirl: Widzę,że wiele pytań jest zadawanych o literaturę przedmiotu więc polecam Bibliotekę Analiz Literackich. Najlepsze co może być do literatury przedmiotu. Jest to seria , która w profesjonalny sposób omawia większość lektur. Znajdziesz  w niej słowa znanych krytyków i teoretyków literatury na temat danego dzieła, opracowane wiele zagadnień i motywów, i co najważniejsze na ostatniej stronie - bibliografię , która na pewno może posłużyć jako przedmiot w prezentacji maturalnej 

O co pytano :

Netgirl : Temat : Odwieczna walka dobra ze złem we współczesnej fantastyce
Pytania:
-Dlaczego taki temat,bo dosyć oryginalny i czy mnie to tak interesuje jak było słychać podczas mówienia.
-Dlaczego taka literatura przedmiotu i co dała.
-Osobiste pytanie pani egzaminator- co ludzi fascynuje w horrorach dlaczego je oglądają
-i pytanie poza konkursem,bo Pani stwierdziła,że mam filozoficzne podejście do życia i koniecznie chciała mnie zapytać czy ludzie są z natury dobrzy czy źli 

Mojusia: Ja miałam temat: "Romantyzm jako źródło inspiracji dla twórców literatury, sztuk plastycznych i filmu"
Omawiałm wiersz Bursy "Poeta" i użyłam określenia nowomowa - tego dotyczyło pierwsze pytanie komisji. Musiałam wyjaśnić co oznacza słowo "nowomowa" i czym się ona charakteryzowała <chociaż to nie ma zbyt wiele wspólnego z romantyzmem  >
w prezentacji mówiłam też o filmie  "Lawa.Opowieść o "Dziadach" Adama Mickeiwicza" w reż T. Konwickego. Komisja zapytała mnie dlaczego postać głównego bohatera => Konrada zagrało dwóch aktorów.
Trzecie pytanie to czy romantyzm jest dla nas balastem, czy jednak oceniany jest pozytywnie itd.

W swojej pracy mówiłam także o obrazie J. Malczewkiego "Topielec w uściskach dziwożony", "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego, "Liliach" Gałczyńskiego (tych z Teatrzyku Zielonej Gęsi), i filmie "Frankenstein Mary Shelley" 

Misty-girl : Ja miałam temat: "Obraz przeżywania miłości w poezji Haliny Poświatowskiej. Omów na wybranych przykładach, odwołując się do znajomości biografii poetki." Pytania miałam takie:
1. Jaką tematykę, poza śmiercią, przemijaniem i miłością podejmowała w swoich utworach Poświatowska?
2. Jakich środków stylistycznych używała poetka?
3. Pytanie o literaturę przedmiotu: czego dowiedziałam się z Historii literatury polskiej.

Aniałek: Pytania równie dobrze mogą dotyczyć literatury uzupełniającej. Ja np musiałam powiedzić jak literatura przedmiotu wpłynęła na postrzeganie literatury podmiotu... "proszę o bardzo konkretną odpowiedź". Musiałam dokładnie powiedzieć o tym, o czym pisał Wyka, Lichański czy Hutnikiewicz...I to bez lania wody...   

Hadney: przypominam temat: dialog twórców literatury z filozofami omów na wybranych przykładach z literatury dawnej :p

pytanka:
-omów powiazania między Kochanowskim,a Horacym
-jak epoka wpłynęła na Szarzyńskiego i Woltera
-co zadecydowalo o odmiennym poglądzie Szarzyńskiego niezgodnym ze światopoglądem epoki, jakie wydarzenia

Mikosław: 'Dokonując analizy języka reklam, przedstaw jaki obraz świata kreują'

Udało mi się zdać na 100%  a pytań dostałem chyba z 7

- Co znaczy, że reklama jest sztuką redukcji?
- Która forma przekazu reklam trafia najczęściej do ludzi młodych?
- Obraz czy słowo, która forma przedstawiania jest bardziej efektywna?
- Co sądzisz o reklamie Plusa? 

« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2008 r. 18:12:12 wysłana przez netgirl »

Offline netgirl

• Moderator
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Listopad 2008 r. 18:22:31 »

Cieszcie się i radujcie się ;)

p.s. Liczę,że moi następcy
będę rozbudowywać wątek
w miarę upływu czasu ;-)

© Agencja Wydawnicza AGA-PRESS | Modyfikacje Agencja Interaktywna Mindscape | SMF 2.0.4 | SMF © 2013, Simple Machines .