Autor Wątek: Jak się zwracać?  (Przeczytany 18931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monisia3003

• Użytkownik
Jak się zwracać?
« dnia: 17 Październik 2008 r. 11:22:46 »
Nie znalazłam takiego tematu ( co nie znaczy, że go nie ma, jeśli jest to proszę o wskazanie wątku :) ), więc zapytam. Jak zwracać się do profesorów na uczelni? Ponoć przywiązują ogromną wagę do tytułów. Jakiej formy użyć zwracając się np. do doktora habilitowanego, profesora, magistra?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie i odpowiedź :) :) :)

Offline pink!

• Użytkownik
Odp: Jak się zwracać?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Październik 2008 r. 12:12:43 »
Przed nazwiskiem gościa od EKOLOGII pisze prof.ndzw.dr.hab  ;D ale nie sądzę, żeby zwracając się do niego każdy wymieniał po kolei wszystkie jego tytuły ;p

Może się żaden wykładowca nie wkurzy jak się powie po prostu profesorze  ::)

Offline mojusia

• Użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Październik 2008 r. 12:44:11 »
Przed nazwiskiem gościa od EKOLOGII pisze prof.ndzw.dr.hab  ;D ale nie sądzę, żeby zwracając się do niego każdy wymieniał po kolei wszystkie jego tytuły ;p

Może się żaden wykładowca nie wkurzy jak się powie po prostu profesorze  ::)

Na 100% nie, bo profesorze jest w tym przypadku jak najbardziej właściwe. Nie ma znaczenia czy jest profesorem zwyczajnym czy nadzwyczajnym, to tylko mówi o sposobie, w jaki ten tytuł zdobył.
Jeśli ktoś nie ma tytułu profesora, a jest doktorem/doktorem habilitowanym to Panie/Pani Doktor. Do magistra Panie/Pani magister.

Offline Marthuś

• Użytkownik
  • just don't look back
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Październik 2008 r. 13:34:45 »
u nas jest tak, że do profesora (i 'normalny' profesor, i ten habilitowany, nadzwyczajny etc.) zwraca się "panie profesorze/pani profesor", do doktora analogicznie, a gdy magistra wystarczy "pan/pani"
Hapiness is a mood, not a destination.

Offline taka jedna

• Moderator
  • Ola
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2008 r. 15:56:48 »
U mnie Panie Profesorze itp., Panie Doktorze, Panie Magistrze. Wiem też, że na niektórych uczelniach do dr hab mówi się Docencie ;)
Nie powinno się mówić wyższego tytułu ani niższego. Ale już z dwojga złego lepiej użyć wyższego niż niższego niż ma ;)
Moje oczy są nadal zielone,
w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja
i pełne światła są moje dłonie,
jeszcze wierzę w drugiego człowieka...

Offline pink!

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2008 r. 20:18:30 »
A dzisiaj jakaś panienka poprosiła swojego opiekuna roku - podczas naszych wykładów - normalnie "Mogę Pana poprosić" :D , a nie żadne jakieś "Mogę Pana Profesora poprosić na boczek " xD czy coś w tym stylu ;p

Offline daylight

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Październik 2008 r. 20:39:04 »
Ja wyznaje zasadę, że lepiej powiedzieć profesorze i zawyżyć komuś tytuł, niż powiedzieć ten niższy, bo potem będzie urażony.
Jeden poprawi, że nie jest profesorem, inny powie słucham. Mój doktor od mechaniki powiedział nam kiedyś 'ja nie jestem profesorem' i to z takim małym oburzeniem. To sie ponawiało pytanie mówiąc już prawidłowo tytuł. i było dobrze  :)
Czasem po prostu mówi się proszę Pana czy proszę Pani i nie patrzą się krzywo.

Na początku każdy się przedstawia i najłatwiej mi zapamiętać profesorów, bo nie przychodzi do mnie ich aż tak wielu, a potem już wiadomo, że każdy inny to doktor ;D
"Jeśli chcesz być szczęśliwy, nie możesz
kierować się obawą o to, co możesz stracić,
ale zawsze powinieneś żyć nadzieją na to,
co możesz otrzymać lub sam zdobyć." (I.K.)

Offline Jaśmin

• Moderator
  • A ja jestem córką czarownicy...
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Październik 2008 r. 21:16:25 »
Ja wyznaje zasadę, że lepiej powiedzieć profesorze i zawyżyć komuś tytuł, niż powiedzieć ten niższy, bo potem będzie urażony.
Jeżeli już, to nie na UWr. Kiedyś mieliśmy całą pogadankę (i połajankę) na temat właściwego używania tytułów i stopni naukowych - pani doktor ostro zareagowała na zwrócenie się od niej "pani profesor". U nas przywiązuje się wagę do hierarchii naukowej i zawodowej. Wspomniana pani doktor powiedziała wprost: "wiele mi brakuje do tytułu profesora i bynajmniej nie roszczę sobie praw do niego, a myląc tytuł bądź stopień, pokazują Państwo, że nawet nie wiedzą, z kim rozmawiają i kto prowadzi zajęcia, co znacząco świadczy o Państwa szacunku dla pracowników naukowych. Dziś mówicie przy kolegach <<pani profesor>>, jutro możecie przy rektorze zwrócić się do kogoś innego <<Jego Magnificencjo>>". Cytat dosłowny - zapada w pamięć na bardzo długo. I to nie jest jedyny przypadek - doktor habilitowana, zatrudniona na stanowisku profesora UWr zażądała zmiany jej danych personalnych na liście pracowników, gdzie wpisano "prof. dr hab." - na jej usilną prośbę wykreślono "prof". Kiedy stwierdziła, że przecież nie ma profesury belwederskiej, a tylko nadzwyczajną i nie godzi się, żeby wprowadzać innych w błąd, sugerując, że jest profesorem - mało mi szczęka z wrażenia nie opadła. Zwrócenie się do niej "na wyrost" to zdecydowanie ZŁY pomysł. Choć wniosek o nadanie tytułu profesora do Warszawy już poszedł i mam wielką nadzieję, że go dostanie. :)
Zwyczajową formą zwracania się do doktorów habilitowanych jest "pani/-e doktor/-rze". "Docent" to przecież nazwa stanowiska, a nie tytuł, w dodatku - jest już prawie poza użyciem, docenci zostali na bardzo nielicznych uczelniach i od dawna nie zatrudnia się nowych ludzi na tych "posadach" (a konkretniej - od pamiętnego marca).
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2008 r. 22:32:42 wysłana przez Jaśmin »
Wierzę w lot dzikich gęsi i dostojność ciszy, poznanie opowieści wiatru i zrozumienie istoty płomienia. W dwóch słowach: jestem wiedźmą.

Mod jest wredny, mod jest zły, mod ma bardzo ostre kły! ^-^

Offline daylight

• Użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Październik 2008 r. 21:37:51 »
Jaśminie jasne, ze to nie było na UWr. U mnie takiej pogadanki nigdy nie było, a pomyłki w tytułach padały na pierwszych zajęciach. Potem się zapamiętywało.
To czy ktoś zwróci uwagę na tytuł zależy od człowieka. Każdy jest inny. jeden zwróci uwagę, inny nie.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym jest jak jest. Większy kontakt z wykładowcami mam na ćwiczeniach, ale i tak nie ma go za wiele. Każdy przychodzi, powie swoje i do domu.

A tak na marginesie. W technikum jak do niektórych nauczycieli nie powiedziało się 'profesorze' to dopiero była afera.... Na studiach jest spokojniej.
"Jeśli chcesz być szczęśliwy, nie możesz
kierować się obawą o to, co możesz stracić,
ale zawsze powinieneś żyć nadzieją na to,
co możesz otrzymać lub sam zdobyć." (I.K.)

Offline Kazjenka

• Użytkownik
    • Jeśli chcesz czytać mnie nadal....
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Październik 2008 r. 21:55:19 »
Hm, też studiuję na UWr, a nigdy nie miałam takiej pogadanki jak Jaśmin. Generalnie lepiej popatrzeć sobie na plan i zwrócić się do kogoś zgodnie z tytułem: magistrze, doktorze, profesorze.
Reakcja wykładowcy na pomyłkę generalnie zależy od jego kompleksów ::). Zdarzało się, że wykładowca wypomni, że podany tytuł jest za wysoki/za niski.
Zajrzę tu czasem, szukając inspiracji. Nie róbcie więc sobie nadziei, widząc ostatnią aktywność.
Chcecie ze mną popisać? Dane kontaktowe w profilu.

Offline taka jedna

• Moderator
  • Ola
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Październik 2008 r. 22:01:04 »
Ja miałam na pierwszym roku szkolenie z "Dobrych obyczajów studenckich" i dokładnie powiedzieli jak się mamy zwracać ;) profesor/doktor/magister

Gorzej jak w niektórych miejscach jakaś osoba jest jako profesor mojej uczelni, a potem np. na planie nie jest itp.

Offline monisia3003

• Użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Październik 2008 r. 15:49:11 »
Ale się temat rozwinął :) Ale teraz już wszystko wiem :D U mnie żadnej wprowadzającej pogadanki nie było, więc musimy sobie radzić sami. A niedługo otrzęsiny. Jest się czego bać? :)

Offline taka jedna

• Moderator
  • Ola
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Październik 2008 r. 22:52:31 »
Ja żadnych otrzęsin nie miałam ;) <ale zbaczamy z tematu głównego>

seti

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Październik 2008 r. 20:18:08 »
A ja myślę, że to całe tytułowanie jest przesadne. Jakby nie można było normalnie, bez problemu mówić proszę pana/pani. Jak się ich tytułu zapomni to wielka obraza, a jak moje nazwisko przekręcają czy kogoś innego to nic.

Czy oni mają za niską samoocenę, że tak są przywiązani do tytułów?

Offline Mitenka

• Użytkownik
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Październik 2008 r. 15:42:26 »
U mnie na psychologii dr hab. P. Wolski pozwolił sobie na dygresję odnośnie tytułów.

"Pewnie macie problemy z tymi tytułami. Możecie zapamiętać jedno - nie mówi się "panie doktorze habilitowany". Mówi się doktorze. A do mnie możecie się zawracać nawet i "panie Piotrze", bylebym tylko wiedział, że o mnie chodzi."

Jaśmin, ta babka wg mnie ma jakieś zaśniedziałe poglądy co do tytułowania.

U nas paru magistrów wręcz preferuje formę per "ty". No i oczywiście nikt nie zwraca się "psze pani". :D

© Agencja Wydawnicza AGA-PRESS | Modyfikacje Agencja Interaktywna Mindscape | SMF 2.0.4 | SMF © 2013, Simple Machines .