Środa, 10 Lutego 2016. Imieniny: Elwiry, Jacentego

Wyszukaj zaawansowane
Teraz w Cogito
Archiwum
W nowym numerze Cogito:

Na temat: Jak się kochamy?
Rekrutacja na kierunki informatyczne
Wszystko o testach psychologicznych
MATURA 2016 - Najlepsze materiały do powtórki plus arkusz z matematyki

Znajdź uczelnię

Typ uczelni:
Województwo:
Kierunek studiów:
Rodzaj studiów:
Szukana fraza:

Najchętniej ...

Czytane

Komentowane

Oceniane

  Kurs pisania

  SITA - z czym to się je?

  Komentarze 0  Odsłony 2051

  Linkownia

  Wykop Gwar Digg Del.icio.us Linkr Reddit
  Futurystyczne okulary z „fajką” pod nosem, na uszach słuchawki – nauka w systemie SITA przypomina na pierwszy rzut oka sceny z filmu science-fiction. Tymczasem z fiction nie ma nic wspólnego, bo to czysta science.  Idea jest prosta: urządzenie ma pomóc się zrelaksować. Wielu zapyta, co w tym takiego trudnego? Wracam z pracy, włączam telewizor i jestem wyluzowany! Otóż niekoniecznie. Stan relaksu charakteryzuje się wewnętrznym spokojem, rozluźnieniem mięśni, a przede wszystkim odpowiednią pracą naszego mózgu, który emituje tzw. fale alfa, o częstotliwości od 7 do 13 Hz. To taki stan, który osiągamy tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu. Z reguły trwa tylko chwilę, bo zaraz albo zasypiamy, albo się rozbudzamy i zaczynamy dzień.

  Podczas tych krótkich chwil nasze półkule mózgowe pracują synchronicznie. Przez resztę dnia zawiaduje nami albo lewa, albo prawa półkula. Prof. Roger Sperry zajmował się badaniem funkcjonowania ludzkiego mózgu i na podstawie przeprowadzonych eksperymentów i obserwacji sformułował teorię, za którą otrzymał w 1981 r. Nagrodę Nobla. Wykazał, że lewa półkula mózgu odpowiada za takie funkcje jak racjonalne myślenie, analiza, rozbiór zagadnienia na elementy składowe. Natomiast prawa jest bardziej artystyczna, tutaj rodzą się nowe pomysły i idee. Prawa półkula ogarnia obraz całej sytuacji, a także „słyszy” muzykę. Matematyk częściej będzie używał lewej półkuli, która lepiej liczy, a malarz prawej, bo ona odpowiada za natchnienie.

  Niektóre czynności wymagają współpracy całego mózgu. Nauka i posługiwanie się językiem do takich właśnie należy. Ośrodek mowy znajduje się w lewej półkuli, to ona zapamiętuje słowa, potrafi każde rozłożyć na litery i nie pomylić się przy ich zapisywaniu, ale to prawa słyszy melodię wypowiedzi. Dzięki niej potrafimy nauczyć się mówić po angielsku jak profesor z Oxfordu, odpowiednio intonować wypowiedź i układać pełne zdania. No dobrze, tylko co to ma wspólnego z nauką systemem SITA? Odpowiedź jest prosta: wszystko.

   
  art_1_sita__czym_to_si_je_480

   
  Te futurystyczne okulary to nic innego jak urządzenie, które pomaga nam osiągnąć stan relaksu, charakteryzujący się synchroniczną współpracą obu półkul naszego mózgu. Urządzenie w swym działaniu wykorzystuje zasadę biofeedbacku, czyli sprzężenia zwrotnego. Kiedy oddychamy z maską SITA na twarzy, specjalny czujnik „wyłapuje” nasz oddech, sprawia, że czerwone diody wewnątrz urządzenia zapalają się i gasną w jego rytmie. Dzięki temu osiągamy stan relaksu. Nasze półkule mózgowe pracują razem i zapamiętujemy szybciej i łatwiej. Po prostu nie wkuwamy słówek przy pomocy lewej półkuli, ale od razu słyszymy je prawą. Proste? Jasne, że tak. Przecież właśnie tak uczą się dzieci.

  Konrad Daniłowski

  Więcej informacji na www.sita.pl

   
      
  Skomentuj ten artykuł Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz.
  
  Chmurka tagów
  Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za treści i zdjęcia zamieszczane przez użytkowników na stronie cogito.com.pl, w części WIRTUALNEJ REDAKCJI.
  © Agencja Wydawnicza AGA-PRESS. Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Mindscape.