Środa, 18 Stycznia 2017. Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Wyszukaj zaawansowane
Teraz w Cogito
Archiwum
W tym numerze „Cogito”

Bierzcie z życia to, co najlepsze! - PAULINA BRZOZOWSKA; Planowanie to gra o twoją przyszłość!; Tweeto (...)ądzanie - CO CIĘ CZEKA NA STUDIACH?; Nowy kierunek dla fanów sztuki kulinarnej; WOS - powtórka z prawa.

Znajdź uczelnię

Typ uczelni:
Województwo:
Kierunek studiów:
Rodzaj studiów:
Szukana fraza:

Najchętniej ...

Czytane

Komentowane

Oceniane

    Kurs pisania

    Ile wiemy o Janie Pawle II

    Komentarze 0  Odsłony 3279

    Linkownia

    Wykop Gwar Digg Del.icio.us Linkr Reddit
    Czy papież Polak nadal jest autorytetem dla swoich rodaków? W pięć lat po śmierci Jana Pawła II CBOS zapytał Polaków o ich stosunek do papieskiego nauczania

    Coraz mniej Jana Pawła II w życiu Polaków?
    Tak brzmi tytuł raportu przygotowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

    Pięć lat po śmierci Jana Pawła II nadal większość Polaków (62%) twierdzi, że jego nauczanie w jakimś stopniu przyczyniło się do przemiany ich życia. Przeciwną opinię wyraża co trzeci ankietowany (33%). W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek respondentów, którzy twierdzą, że dzięki papieżowi w jakiś sposób zmienili swoje postępowanie, zmniejszył się o 8 punktów.

    Coraz mniej powszechna jest też znajomość papieskiego nauczania. Od śmierci Jana Pawła II odsetek respondentów, którzy deklarują, że znają treść jego przesłania, zmniejszył się aż o 23 punkty, a liczba osób nieznających papieskich nauk wzrosła ponad dwukrotnie (z 17% do 39%). Mimo to nadal większość badanych (56%) przyznaje, że mniej lub bardziej orientuje się w tym, czego nauczał Jan Paweł II.
    Czy zaliczył(a)by Pan(i) siebie do ludzi, którzy znają treść nauczania Jana Pawła II, czy raczej nie?

    Osoby, które w swojej ocenie kierują się w życiu wskazaniami Jana Pawła II, stanowią obecnie dwie trzecie ogółu badanych (65%), a więc jest ich o 19 punktów mniej niż tuż po śmierci papieża Polaka i o 8 punktów mniej niż przed rokiem. Systematycznie wzrasta natomiast odsetek tych, którzy na co dzień nie przykładają wagi do papieskich wskazówek (z 11% w 2005 roku do 29% obecnie).

    Wydaje się zatem, że im więcej czasu mija od śmierci polskiego papieża, tym mniejsze jest znaczenie jego nauczania w życiu rodaków. Mimo wszystko jednak należy mieć na uwadze, że aż 94% ankietowanych przyznaje, iż Jan Paweł II jest dla nich ważnym autorytetem moralnym, a 91% uważa, że Polacy zawdzięczają papieżowi coś szczególnego.


    Więcej na: http://www.cbos.pl/PL/News/newsletter.php
    Skomentuj ten artykuł Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz.
    
    Chmurka tagów
    Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za treści i zdjęcia zamieszczane przez użytkowników na stronie cogito.com.pl, w części WIRTUALNEJ REDAKCJI.
    © Agencja Wydawnicza AGA-PRESS. Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Mindscape.