Poniedziałek, 20 Lutego 2017. Imieniny: Leona, Ludomiła

Wyszukaj zaawansowane
Teraz w Cogito
Archiwum
W tym numerze „Cogito”

GOŚĆ NUMERU - Antek Smykiewicz; NA TEMAT - Jak będzie wyglądać świat? WARSZTATY TWÓRCZE - Być jak Coco Chanel; TRENUJ Z COACHEM - Znajdź swoje miejsce w zespole; STUDIA - Dla kogo jest socjologia?

Znajdź uczelnię

Typ uczelni:
Województwo:
Kierunek studiów:
Rodzaj studiów:
Szukana fraza:

Kurs pisania

Finanse i rachunkowość

Komentarze 1  Odsłony 15569

Linkownia

Wykop Gwar Digg Del.icio.us Linkr Reddit
To nie są łatwe studia ani studia dla każdego. Najlepiej na nich będą czuli się ci, którzy naprawdę chcą zrozumieć skomplikowany i fascynujący świat pieniądza, tak aby umieć się w nim poruszać bez trudu i lęku.

Kto się uczy, ten wie

Specjalista od finansów i rachunkowości musi umieć łączyć wiedzę i umiejętności z zakresu finansów, zarządzania, ekonomii (ale także dziedzin pokrewnych, więc matematyki, socjologii, informatyki), które pozwolą mu swobodnie się poruszać w dżungli problemów, z jakimi na co dzień stykają się nie tylko instytucje finansowe, ale także wszystkie inne przedsiębiorstwa czy samorządy lokalne. Musi potrafić te problemy określić, zdefiniować, rozwiązać. Przecież zna metody i techniki niezbędne podczas podejmowania decyzji w kwestiach finansowych, wcale nie tylko w skali lokalnej, ale także potrafiące przewidywać i rozpoznawać finansowe i gospodarcze tendencje, trendy, zagrożenia i szanse w skali makro. Gdy chodzi o pieniądze, to już skończył się sezon amatorów liczących na szczęście. Nadszedł czas dobrze wykształconych, kompetentnych fachowców. Ukończenie finansów i rachunkowości nie daje naturalnie gwarancji, że będzie się kimś takim; zbyt wiele zmiennych i niewiadomych trzeba brać pod uwagę. Ale daje szansę.

Polskie szkolnictwo wyższe, przede wszystkim niepubliczne (chociaż to wcale nie jest żadna reguła) już dość dawno zrozumiało, że rynek potrzebuje takich ludzi. I wyciągnięto właściwe wnioski. Finanse i rachunkowość ? a także kierunki pokrewne, jak choćby zarządzanie, stosunki gospodarcze, ekonomię ? studiować dziś można na kilkudziesięciu uczelniach. Od lat także ten kierunek cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli przed dwoma laty na 200 miejsc proponowanych przez Uniwersytet Warszawski zgłosiło się 635 kandydatów, to w tym roku ten stosunek był już jak 250:1145. Na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej o każdy indeks ubiegało się ponad sześciu chętnych, na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym ponad czterech, a na krakowskim ? pięciu. Aby w ubiegłym roku dostać się na finanse i rachunkowość, na Uniwersytet Mikołaja Kopernika, trzeba było mieć co najmniej 55 punktów. W tym roku ? już o pięć więcej.

Jak się dostać?

Wbrew obiegowym poglądom, aby dostać się na ten kierunek wcale nie trzeba być matematycznym tytanem (zupełnie inaczej jest jednak już w trakcie nauki, ale o tym potem). Co prawda, podczas rekrutacji na SGGW trzeba mieć naprawdę dobre oceny z matematyki, informatyki, fizyki i astronomii, bo dwa spośród tych przedmiotów brane są pod uwagę, ale już na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym ich wachlarz jest znacznie szerszy (biologia, historia, informatyka, WOS). Pragnący studiować na Uniwersytecie Szczecińskim muszą wskazać ? naturalnie oprócz języka ? dwa przedmioty z listy, na której ? obok matematyki, chemii czy informatyki ? są także m.in. historia, WOS, geografia. Oceny z nich na świadectwie maturalnym są brane pod uwagę w trakcie kwalifikacji na studia. Na wszystkich tych uczelniach i na większości innych państwowych preferowany jest oczywiście poziom rozszerzony.
W Szkole Glównej Handlowej kandydat przyjmowany jest na uczelnię, a nie na konkretny kierunek (a obok finansów i rachunkowości uczelnia proponuje m.in. europeistykę, politykę społeczną, gospodarkę przestrzenną czy zarządzanie). Swój kierunek student wybiera dopiero pod koniec pierwszego roku.
Podczas kwalifikowania kandydatów pragnących studiować na Wydziale Ekonomicznym wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego brane są pod uwagę oceny z języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru, przy czym wskazać można filozofię, łacinę wraz z kulturą antyczną, ale także historię muzyki czy wiedzę o tańcu. Także i we Wrocławiu preferowana jest matura zdana na poziomie rozszerzonym ? każdy zdobyty na niej punkt odpowiada jednemu punktowi kwalifikacyjnemu. Punkt z matury na poziomie podstawowym ma wartość tylko połowy punktu kwalifikacyjnego
W zasadzie jedynym kryterium obowiązującym podczas rekrutacji na uczelnie niepubliczne jest kolejność zgłoszeń. Od tej reguły wyjątki są nieliczne, jak choćby w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie uwzględnia się trzy wybrane przedmioty, za oceny z których trzeba zebrać 220 punktów ? tutaj także wyżej "wyceniany" jest poziom rozszerzony.

Co na studiach?

Studia odbywają się w systemie dwustopniowym. Pierwszy etap ? trwający najczęściej trzy lata, a w sporadycznych przypadkach (np. w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie) siedem semestrów, kończy się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata. Poziom drugi to dwuletnie studia magisterskie. Ukończyć je można na większości uczelni państwowych oraz znacznej części niepublicznych.
Na niektórych uczelniach od razu zaczyna się nauka finansów i rachunkowości, na innych ? tak jak się to dzieje np. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu ? przez pierwsze dwa lata przerabiany program jest identyczny z tym, jaki mają studenci takich kierunków jak europeistyka czy zarządzanie. Dopiero na roku ostatnim przechodzi się do rzeczy.
Plan zajęć czy lista przedmiotów, jakie są przerabiane w trakcie nauki, nie pozostawia złudzeń ? finanse i rachunkowość to kierunek ścisły. Studenci uczą się matematyki, statystyki, prawa, ekonometrii, rachunkowości, finansów, mikroekonomii, makroekonomii, matematyki finansowej. Część z wykładanych przedmiotów ma charakter ogólny, inne zaliczają się już do kierunkowych. I tak np. studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w ramach tej pierwszej grupy uczą się m.in. matematyki, makroekonomii, statystyki, ekonometrii, finansów, prawa, rachunkowości. Przedmioty kierunkowe to bankowość, prawo gospodarcze, finanse przedsiębiorstw, publiczne i międzynarodowe, zagadnienia związane z rynkami finansowymi czy ubezpieczeniami.

Specjalizacje

Specyfiką tych studiów jest bardzo rozbudowana oferta specjalizacji spośród których student musi wybrać tę, w której chciałby być naprawdę dobry. I tak np. Olympus ? Warszawska Szkoła Wyższa im. Romualda Kudlińskiego proponuje swoim studentom wybór jednej z pięciu specjalności. Może to więc być bankowość i ubezpieczenia, albo finanse przedsiębiorstw i rachunkowość, finanse publiczne i audyt, finansowanie sportu i turystyki. Ostatnia specjalizacja oferowana przez tę uczelnię nazywa się "giełda i rynki finansowe". Jej ukończenie w pełni przygotowuje do zdania specjalistycznych egzaminów uprawniających do pracy w charakterze maklera papierów wartościowych. Inne specjalistyczne egzaminy do jakich może przystąpić absolwent tej specjalizacji pozwolą mu zdobyć kwalifikacje niezbędne dla doradcy finansowego czy członka rad nadzorczych. Z kolei ? w zależności od specjalizacji ? absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości może po ukończeniu nauki pracować w izbach i urzędach skarbowych, administracji państwowej i samorządach (jeśli wyspecjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansami publicznymi), w działach księgowości przedsiębiorstw (finanse przedsiębiorstw), w firmach ubezpieczeniowych, bankowości komercyjnej lub spółdzielczej.
Ciekawą specjalizację proponuje Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: zarządzanie finansami prywatnymi. W jej ramach kształceni są specjaliści, którzy w bankach obsługują rachunki ludzi mających bardzo wypchane portfele. Nazywa się to private banking, asset management, a ich zadaniem jest przede wszystkim podpowiadanie w jaki sposób można pieniądze klientów sensownie pomnożyć poprzez przemyślane lokaty i inwestycje finansowe.
Warto wspomnieć o specjalizacji znajdującej się w ofercie warszawskiej Akademii Ekonomicznej. Jest to Techniczna i Ekonomiczna Inżynieria Ryzyka. Są to jedyne w Polsce studia techniczne w zakresie inżynierii ryzyka oraz ratownictwa przed skutkami zagrożeń mających wymiar klęsk czy katastrof. Absolwenci tej specjalności, którzy po zakończeniu pierwszego stopnia nauki otrzymują tytuł inżyniera, znajdują przede wszystkim pracę w firmach ubezpieczeniowych i doradczych. Szczególnie sektor ubezpieczeń jest dla nich wymarzonym polem do działania. Ma to oczywisty związek z tym, czego się nauczyli podczas studiów, a więc umiejętnością przewidywania konsekwencji wszelkiego typu zagrożeń, i dokonywania fachowych ekspertyz. A to właśnie jest wręcz niezbędne przy zawieraniu przez ubezpieczycieli umów majątkowych oraz w procesie szacowania szkód i wypłacania odszkodowań.
Ciekawą i nietypową formę studiowania oferuje warszawska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna, kształcąca w systemie niestacjonarnym. Jej studenci mogą uczestniczyć w zajęciach obywających się tradycyjnie w weekendy w Warszawie, ewentualnie śledzić ich przekaz satelitarny emitowany w tym samym czasie do jednej z 35 sal wykładowych rozsianych po całej Polsce. Mają wówczas interaktywny kontakt z wykładowcami. Wykłady te są także przekazywane przez Edukacyjną Telewizję Satelitarną EDUSAT.

Co z praktyką?

Teoria ? teorią, ale w branży finansów niezwykle ważna jest także praktyka. Wszystkie uczelnie zapewniają swoim studentom możliwość odbycia praktyk w bankach, instytucjach finansowych, biurach maklerskich itp. Taka praktyka trwa od czterech do sześciu tygodni i odbywa się zazwyczaj nie wcześniej niż po czwartym semestrze studiów, czyli wtedy, gdy studenci są do niej teoretycznie przygotowani. Studenci SGGW swoje praktyki odbywają np. w Ministerstwie Finansów oraz Banku Ochrony Środowiska, poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego ? m.in. w Alior Banku, Multibanku czy ? podobnie jak ich warszawscy koledzy ? także w BOŚ. Specyfiką tych studiów jest bardzo rozbudowana oferta specjalizacji, spośród których student musi wybrać tę, w której chciałby być naprawdę dobry. Inaczej zresztą być nie może; przedmiot jest zbyt obszerny, więc specjalizacja jest po prostu absolutnie niezbędna (patrz ramka).
Każdy student musi uczestniczyć w wybranym przez siebie seminarium licencjackim. A oto niektóre z proponowanych w tym roku akademickim na finansach i rachunkowości Uniwersytetu Warszawskiego:
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Rynki finansowe w praktyce
- Ryzyko w instytucjach finansowych
- Kapitał społeczny ? perspektywa ekonomiczna

Dobre zarobki to ich specjalność

W połowie października w Warszawie przeprowadzono, drugi już zresztą w tym roku, egzamin uprawniający do wykonywania zawodu maklera. Chętnych było 374, zdał co czwarty. Giełdowa gazeta "Parkiet" napisała: "Ci, którzy zdobędą licencje i uda im przedostać do elity, zarabiają krocie. Maklerzy z warszawskich działów sprzedaży instytucjonalnej zarabiają średnio dziesięć razy więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Ale pensje najlepszych są zdecydowanie wyższe. Za najlepiej zarabiającego na rynku uznawany jest Stanisław Waczkowski, szef maklerów w Ipopema Securities. Tylko w 2008 roku jego wynagrodzenie wyniosło 4,4 mln zł. Dla porównania w tym czasie prezes giełdowej spółki zarobił średnio ponad 1 mln zł. Takie wynagrodzenie możliwe do osiągnięcia jest tylko dla pojedynczych jednostek, jednak problemów z pracą ludzie z licencją raczej nie mają".
Ludzie z polskiego sektora finansowego ? banków, firm ubezpieczeniowych, maklerskich ? mimo kryzysu mają się wcale nieźle. Okres prosperity na tym rynku zaowocował burzliwym rozwojem wszelkich świadczonych tutaj usług. Pod koniec ubiegłego roku naliczono w naszym kraju 70 banków komercyjnych i prawie 600 spółdzielczych, mających ponad 14 tysięcy placówek i zatrudniających około 180 tysięcy osób. Dodajmy, że także dobrze zarabiających. Płaca szeregowego pracownika bankowości wynosi ok. 2800 zł, specjalisty z tej branży ok. 5000. W ubezpieczeniach też jest nie najgorzej, bo ponad połowa zatrudnionych w tych firmach dostaje wynagrodzenie przekraczające 5 tysięcy zł miesięcznie. Aby już dalej nie mnożyć liczb; średnie wynagrodzenie pracujących w bankowości, otwartych funduszach emerytalnych, firmach ubezpieczeniowych i podobnych instytucjach finansowych oscyluje dziś wokół 5,5 tysiąca zł.
To fakt, że branża także odczuła kryzys. Trzeba było ograniczyć zatrudnienie (oblicza się, że tegoroczna redukcja zamknie się liczbą nawet i 10 tysięcy ludzi). Dotyczy to jednak głównie banków, inni mają się nadal nie najgorzej. Zresztą specjaliści są zgodni co do tego, że dno bessy już za nami; teraz gospodarka ? a więc oczywiście także jej finansowy sektor ? będą się stopniowo odbijały od dna.


Finanse kosztują, czyli ile rocznie trzeba zapłacić za ich studiowanie (wybrane uczelnie)


Wyższa Szkoła Biznesu w Radomiu ? 2800 zł
Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości ? 2820 zł
Wyższa Szkoła Biznesu i Zarządzania w Ciechanowie ? 3000 zł
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Bochni ? 3100 zł
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa ? 3350 zł
Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości ? 3500 zł
Salezjanska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania ? 3600 zł
Lubelska Szkoła Wyższa ? 3600 zł
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ? 4000 zł
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej ? I rok ? 4000, od II ? 4400 zł
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku ? 4620 zł
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki w Łodzi ? I i II rok ? 4080 zł, III ? 4800 zł
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu ? 4800 zł
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie ? I rok ? 4400 zł, II ? 6000 zł, III ? 7400 zł
Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku ? I rok ? 2800 zł, od II ? 4500 zł
Akademia Finansów w Warszawie ? studia licencjackie ? 5000 zł, magisterskie ? 6000 zł
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego ? 6864 zł
Akademia Leona Koźmińskiego ? studia licencjackie ? 8100 zł, magisterskie ? 8400 zł


Specjalizacje
finanse przedsiębiorstw, rynek kapitałowy, rachunkowość, podatki i polityka podatkowa, bankowość komercyjna, finanse przedsiębiorstw i rachunkowość, finanse publiczne i audyt, giełda i rynki finansowe, bankowość inwestycyjna, finanse międzynarodowe, polityka lokalna i podatki, ubezpieczenia gospodarcze, globalne rynki finansowe, inwestycje i nieruchomości, finanse i rachunkowość spółek, europrojekty i fundusze UE


Głos z uczelni

Dr Grosset Ryszard, Dziekan Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Celem studiów na tym kierunku jest udostępnienie naszym studentom nowoczesnych narzędzi, za pomocą których mogą oni sprawnie wykonywać wszystkie czynności związane z finansami i rachunkowością na różnych szczeblach gospodarki. Zarówno w skali mikro, jak i makroekonomicznej. Poznają też zasady funkcjonowania instytucji i rynków finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora banków komercyjnych.
Studiując finanse i rachunkowość na Uczelni Heleny Chodkowskiej, słuchacze mają możliwość zrozumienia, jak funkcjonują rynki bankowe w Polsce i w Unii Europejskiej, jak zarządza się ryzykiem finansowym i jak to ryzyko skutecznie ograniczyć. Wprowadzamy ich w świat rynków pieniężnych i kapitałowych i pokazujemy, jak funkcjonuje giełda. Nasi studenci uczą się też rozumienia podstawowych zjawisk gospodarczych, analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostek gospodarczych jednostek budżetowych i samorządów terytorialnych.
Naszym nadrzędnym celem jest przygotowanie specjalistów, którzy będą podejmować wyzwania związane z pracą zawodową. Przekazujemy studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umożliwiamy odbywanie różnego rodzaju staży i praktyk, dzięki którym poznają realia związane z wykonywaniem pracy w wybranym przez siebie zawodzie. Staramy się też inspirować naszych studentów do samodzielnego myślenia i analizowania problemów, z którymi mogą mieć w przyszłości do czynienia w warunkach gospodarki wolnorynkowej.
Stąd też szczególną wagę przywiązujemy do opracowywania programów nauczania i tworzonych specjalności. Jako uczelnia niepubliczna jesteśmy silniej związani z rynkiem pracy i właśnie pod kątem jego potrzeb kształcimy najbardziej poszukiwanych specjalistów.


Uczelnie, m.in.:

OLYMPUS Szkoła Wyższa im. Romualda Kudlińskiego w Warszawie; www.olympus.edu.pl
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie; www.chodkowska.edu.pl
Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiebiorczości i Zarządzania w Łodzi: www.swspiz.pl
Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; www.sggw.pl
Szkoła Główna Handlowa; www.sgh.waw.pl
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: www.ue.poznan.pl
Uniwersytet Łódzki; www.uw.lodz.pl
Akademia Finansów w Warszawie; www.wsub.waw.pl
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; www.ue.wroc.pl
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; www.ae. krakow.pl
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie; www.lazarski.pl
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie; www.wszib.edu.pl
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; www.kozminski.edu.pl
Gornośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach; www.gwsh.pl
Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie; www.gwsp.edu.pl
Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły; www.80.55.100.58/~marek/LSW/index.php
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach; www.pwsz.skierniewice.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu; www.pwsz.walcz.pl
Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi; www.swseiz.lodz.pl
Uniwersytet Gdański; www.univ.gda.pl
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; www.umcs.lublin.pl
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; www.umk.pl
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; www.puls.edu.pl
Uniwersytet Szczeciński; www.wneiz.pl
Uniwersytet Warszawski; www.uw.edu.pl
Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu; www.wwszip.pl
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni; www.wsaib.pl
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku; www.wsb.gda.pl
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu; www.wsb.poznan.pl
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu; www.wsb.torun.pl
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu; www.wsb.wroclaw.pl
Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej; www.wsbif.edu.pl
Wyższa Szkoła Biznesu i Zarządzania w Ciechanowie; www.wsbiz.pl
Wyższa Szkoła Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu; www. wsb.com.pl
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Bochni; www.wse.bochnia.pl
Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach; www.wseip.edu.pl
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi; www.wsfi.lodz.pl
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach; www.wsfiz.siedlce.pl
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie; www.vizja.pl
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie; www. wshifm.edu.pl
Wyższa Szkoła Marketingu i Biznesu w Łodzi; www.wsmib.edu.pl
Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni; www.wsms.edu.pl
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu; www.wsnsit.pl
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie; www.wspa.lublin.pl
Wyższa Szkoła Ubezpieczeń w Krakowie; www.wsu.pl
Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach; www.wsu.kielce.pl
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie; www.wszib.krakow.pl
Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku; www


Jan Raszeja
EwkaKa - 2012-03-22 13:17:21
EwkaKa
Ja studiuje co prawda socjologie na wszibie, ale ludzie ktorzy u nas studiuja finanse bardzo sobie chwala. Fakt, ze kierunek latwy to nie jest, ale dyplom daje realne szane na rynku pracy a system praktyk i stażów oferowanych przez uczelnię podnosi szansę znalezienia pracy po szkole. Ja tak np znalazlam pierwsza prace, ale dalej sobie studiuje :)
Skomentuj ten artykuł Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz.

Chmurka tagów
Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za treści i zdjęcia zamieszczane przez użytkowników na stronie cogito.com.pl, w części WIRTUALNEJ REDAKCJI.
© Agencja Wydawnicza AGA-PRESS. Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Mindscape.